Jak psychoterapia może zmienić człowieka i co dzieje się wtedy w naszej psychice?

Tak jak w życiu, w psychoterapii mamy szansę, aby zmierzyć się z prawdą albo od siebie uciekać. Taka ucieczka przynosi tylko chwilowe odprężenie a długotrwała ucieczka przynosi cierpienie. Nikt nie chce świadomie cierpieć, lecz machinalnie podejmujemy tego typu działania, które właśnie do tego prowadzą.

terapie

Autor: Sara Neff
Źródło: http://www.flickr.com
Poznajemy różne terapie, gdyż utraciliśmy wolność lub dotarło do nas wreszcie, że od dawna takiej wolności nie mamy. Na nowo chcemy stać się kowalami swego losu. Czujemy zniewolenie, ale nie umiemy zauważyć, co jest powodem takiego zniewolenia. Podstawowe zadanie psychologa to rozpoznawanie determinujących sił i pokazanie choremu w jaki sposób bezwiednie sam wyrządza sobie krzywdę. Badania nad psychoterapią wykazują, że przeróżne psychoterapeutyczne podejścia mogłyby uzyskiwać podobny poziom skuteczności. Psychoterapia przekształca człowieka, a zmiany zachodzą w sposobie w jaki przeżywamy świat i siebie oraz budowania relacji z pozostałym osobami. Również dokonuje się odmiana na poziomie zachowania afektu oraz przekonań. Prawie 80% osób, które uczestniczyły w psychoterapii czuje się korzystniej i efektywniej działają takie osoby niż te, które z terapii nie korzystały. Nawet laik może uznać, że terapia u psychologa budzi opór. Taki opór trudno wyjaśnić tylko wstydem albo nieśmiałością.

ćwiczenia "brzuszki"

Autor: Rockwall TX Cuckold Couple
Źródło: http://www.flickr.com
Niechęć do zmian mogłaby się objawiać na dużo sposobów. Pacjent może nic nie mówić lub mówić o sprawach, które nie mają związku z ważnymi tematami dla niego lub zapominać o sesjach lub spóźniać się na nie.

Interesujący tekst? Miło nam to słyszeć. Tym samym gorąco zapraszamy na naszą kolejną stronę, na której przeczytasz sporo podobnych tematów.

Zdawać by się mogło, że dowolna osoba chce uwolnić się od osowiałości, bólu czy lęku. Pozbycie się takich symptomów równoznaczne jest ze zmianą własnej osobowości. To akurat przed nią nasza psychika się broni.

Istotnym mechanizmem naszej psychiki jest podążanie do zachowania status quo. Naszą tendencją jest forsowanie własnego zdania oraz chcielibyśmy samopotwierdzenia więc utwierdzenia się w poczuciu, że to co myślimy i czynimy jest wartościowe. Brak takiego potwierdzenia może frustrować.