W jakiej sytuacji trzeba iść na usg?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie zapytanie: czy nazbyt częste wykonywanie USG może być szkodliwe dla noworodka. kwestia nie jest taka oczywista, bo jak przekonują niektórzy sprawa nie jest jednoznaczna. Wiadomo bowiem, że w trakcie badania są obecne fale ultradźwiękowe o niezdecydowanym, raz wyższym, raz niższym napięciu, a wszystko to zależne jest od rodzaju takiego typu badania. jednakowoż warto już na początku uspokoić, że USG nie jest szkodliwe dla zdrowia dziecka. Oto fakty.

usg

Autor: Lech Karol Pawłaszek
Źródło: http://www.flickr.com
należy wiedzieć, że badanie USG wykonywane jest na dwa sposoby. Jednym z nich jest sonda dopochwowa, następną – brzuszna. jednakże, pierwsza jak i druga są bezpieczne, nie czynią żadnych powikłań. Czym się różnią? tylko tym, że sonda dopochwowa używana jest podczas pierwszego USG, a brzuszna w czasie kolejnych tego typu badań. USG działa na tej zasadzie, że wysyłane są ultradźwięki odbijające się od ciała dziecka, następnie te same fale wracają do czujnika, dzięki czemu możemy podziwiać czarno-biały film na niedużym specjalistycznym monitorze. fachowe USG robi się wszędzie, wiadomo jednakowoż, że największa jego dostępność jest w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, ale i w mniejszych mieścinach znajduje jest stosowny do tego sprzęt.

Nie ma się co także bać, kiedy doktor zdecyduje się zwiększyć ilość badań. To także nie ma wpływu na bezpieczeństwozdrowie noworodka. Standardowo badanie takie przeprowadzane jest u każdej kobiety w ciąży trzykrotnie podczas ciąży, lecz to, ile doktor zaleci danej kobiecie zależne jest od indywidualnej decyzji. W przeważającej liczbie przypadków sprawdzone usg Gdańsk przeprowadza się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. kolejne zaś między 18 – 22, ostatnie po 30 tygodniu ciąży.

Zainteresował Cię ten tekst? Jeśli tak, to bez wahania zobacz, co jest w ofercie Wrocław pilates, która dotyczy pokrewnej problematyki.

podane terminy nie są przypadkowe. Pierwszy z nich (11-14 tydzień) to badanie genetyczne. To badanie wykluczyć ma ostatecznie zespół Downa, wady serca, a także inne zaburzenia dziedziczne Już w trakcie tego wstępnego pomiaru można także sprawdzić wielkość dziecka, pooglądać główkę oraz kończyny.

ciąża

Autor: Sara Neff
Źródło: http://www.flickr.com

następne badanie to okres między 18 a 22 tygodniem. Jego najważniejszym zadaniem jest ustalenie czy rozkwit płodu przebiega odpowiednio. W takim dążeniu sprawdza się najistotniejsze narządy, serce, główkę. Jednocześnie, to w trakcie tego typu badania dowiadujemy się czy na świat zawita chłopczyk czy dziewczynka.

Ostatnie z badań, po 30 tygodniu ciąży skupia się na ustaleniu wagi oraz objętości płynu owodniowego. weryfikuje się także, jakie płód ma warunki w macicy, czy nie wymagane jest przypadkiem pomyśleć o wcześniejszym zakończeniu ciąży.

niekiedy, jak powiedzieliśmy poprzednio, trzeba częstszych badań. dzieje się to, kiedy u przyszłej matki występuje nadciśnienie lub cukrzyca. Dzieje się tak jednocześnie, w chwili, gdy dostrzegalne były krwawienia, oraz w trakcie noszenia ciąży bliźniaczej. Nawet w tym momencie nie ma co się bać USG, naszemu dziecku nic się nie stanie.