Co robić by długo radować się zdrowym uśmiechem?

Stan zębów jest jednym z istotniejszych czynników decydujących o naszym wyglądzie oraz o naszym zdrowiu. W jaki sposób troszczyć się o zęby, by długo cieszyć się zdrowym uśmiechem? Zapobieganie próchnicy oraz pozostałym chorobom zębów polega zawsze na tym samym – najistotniejszą funkcję odgrywa tutaj codzienna higiena jamy ustnej i uzębienia.

Powszednim i znanym od dawna zabiegiem jest czyszczenie uzębienia za pomocą szczoteczki i pasty przez ok. trzy minuty, minimum dwa razy na dzień. Możemy używać szczoteczki elektrycznej albo manualnej, – dentyści (pobierz biuletyn) uważają, że każda z nich dobrze spełnia swą funkcję, jeśli tylko myjemy zęby odpowiednio długo oraz prawidłowo.

gabinet stomatologiczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com
Możemy wyróżnić trzy typy szczoteczek o odmiennej twardości , to jest: twarde, średnie oraz miękkie. Miękkie są określone szczególnie dla osób które mają delikatne dziąsła, czasem krwawiące w czasie mycia. Szczoteczek o przeciętnej twardości włosia powinna używać większa część osób, pozwalają odpowiednio oczyścić uzębienie i jednocześnie ochronić dziąsła. Twarde natomiast odpowiednie są dla ludzi o zdrowych i mocnych dziąsłach, w szczególności dla mających problem z odkładaniem się kamienia nazębnego. Szczoteczkę najlepiej zmieniać co trzy miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swoje przymioty. Liczne mikroorganizmy razem z drobinami pożywienia zbierają się również na języku po czym tworzą osad, jaki trzeba również usunąć. Poniektóre szczotki posiadają na swojej główce dodatkową powierzchnię czyszczącąjęzyk.

dentysta

Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak szczoteczka nie wyczyści gruntownie wszystkich przestrzeni pomiędzy zębami. Do takich zadań przeznaczona jest nitka dentystyczna, często fluorowana, której używamy przed lub po wyszczotkowaniu zębów. Prócz mycia oraz nitkowania dobrze jest wspomóc ochronę zębów przez stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Usuwa on pozostałe resztki jedzenia, niszczy bakterie i przywraca odpowiedni odczyn pH w jamie ustnej.

Prócz indywidualnej troski o higienę zębów oraz jamy ustnej, co najmniej 2 razy do roku warto odwiedzać stomatologa, który obejrzy nasze zęby. Częste wizyty u dentysty (kliknij Klinika stomatologiczna Aurident z Wrocławia w aurident.pl!) pozwolą szybko zauważyć i wyleczyć zmiany próchnicze oraz przeciwdziałać chorobom przyzębia. Aby odnaleźć profesjonalistę w pobliżu swego miejsca zamieszkania starczy w wyszukiwarkę wpisać wyrażenie: stomatolog z Warszawy – szczegóły w serwisie .