Jak funkcjonują aminokwasy i metanabol, jak je stosować i jakie mogą mieć skutki uboczne?

Szeroko wiadomo, że organizm potrzebuje witamin po to aby w zupełności cieszyć się dobrym zdrowiem. Wiemy dodatkowo że organizm potrzebuje odpowiedniej ilości białka, z tym że właśnie białka skonstruowane są z różnorodnych aminokwasów. A suplementy i sterydy dla sportowców to też popularna i szeroka dziedzina, która ma na celu dać organizmowi wartościowych substancji.

zdrowie

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Aminokwasy egzogenne to składnik, którego nasz organizm nie syntetyzuje, więc powinny one być systematycznie dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem – odkryj więcej o aminokwasach.

To prawda, że informacje pod tym odwołaniem są wyjątkowe, więc jeśli masz chęć zdobyć większą ilość danych na omawiany wątek, to przejdź do witryny (https://www.rehabilitacje.org/gabinet-w-nowej-hucie) – odsyłacz jest tutaj.

Np.M.in. fenyloalanina jest niepomiernie ważna dla właściwego funkcjonowania komórek naszego mózgu. Jest także naturalną substancją przeciwdepresyjną i pomniejszającą odczucie bólu. Jest też niepomiernie konieczna do biosyntezy hormonów tyroksyny oraz adrenaliny, dlatego, że podlega przekształceniu do tyrozyny. Z kolei trzeba wiedzieć, że zbyt duży stan fenyloalaniny w mózgu może czynić obniżenie stanu serotoniny. Prowadzi to więc do zaburzeń emocjonalnych takich jak np. depresja. Z kolei sztuczny środek słodzący, czyli aspartam, dostarczany w zbyt dużych ilościach może powodować zły wzrost stanu fenyloalaniny we krwi. Genetycznie uwarunkowana, wrodzona choroba metaboliczna pod nazwą fenyloketonuria, powoduje, że osoby na nią cierpiące nie mogą w odpowiedni sposób metabolizować fenyloalaniny.

Znanych jest około sto aminokwasów występujących naturalnie. W układzie białek każdych organizmów żywych znaleźć można przede wszystkim dwadzieścia bazowych aminokwasów (aminokwasy biogenne lub białkowe), które są α-aminokwasami szeregu L, a także małe ilości wielu innych, w sporej mierze będących pochodnymi aminokwasów podstawowych. Są one bazowymi środkami budulcowymi peptydów i białek. Przede wszystkim są one rozdrobnione w wodzie i w warunkach fizjologicznego pH są zjonizowane. Aminokwasy są zatem związkami organicznymi, niezbędnymi do odpowiedniego funkcjonowania każdego ciała. Istnieje kilka zasad podziału aminokwasów. Część z nich występują np. w białkach i właśnie to te są konieczne do odpowiedniego rozrostu masy mięśniowej. Najprostszym aminokwasem pozostaje kwas aminooctowy, tzw. glicyna, która stanowi białą krystaliczną substancję dobrze rozpuszczalną w wodzie. Kolejnym rodzajem są z kolei aminokwasy białkowe, które stanowią bazowy budulec wszystkich białek jakie występują w każdym organizmie ludzi. Do najpopularniejszych aminokwasów należą natomiast leucyna i izoleucyna, które to występują w kukurydzy i mleku i są dobrze stosowane jako materiał budulcowy i energetyczny. Do budowy chrząstek wykorzystywana jest lizyna, a do uwalniania hormonu wzrostu służą tryptofan i arginina, z kolei w prawidłowej przemianie materii pomaga karnityna.

W kulturystyce istotną role odgrywa również matanabol. Metanabol to jeden z najbardziej znanych sterydów anabolicznych, stosowany w celu zwiększenia masy mięśniowej – i to nie tylko przez sportowców, ale także przez inne osoby, przykładowo amatorsko zajmujące się fitnessem – zobacz kompletną propozycję na temat metanabolu. W przeciwieństwie do sporej ilości innych sterydów dostarczanych drogą iniekcji, metanabol stosowany może być drogą żywieniową, poprzez co wielu stosującym go osobom wydaje się, że jest prawie bezpieczny.

Niestety z kolei nie jest to prawda, bo wykorzystywanie metanabolu wiąże się z różnorakimi skutkami ubocznymi, z których to istnienia zazwyczaj nie zdają sobie sprawy osoby stosujące.

Głównie wszystkim trzeba wiedzieć, że wykorzystywanie metanabolu może skutkować do pogorszenia wielu funkcji, a w niektórych sytuacjach wręcz do nieodwracalnych kłopotów niektórych narządów wewnętrznych, takich jak np. nerki, wątroba czy trzustka. Uszkodzenia te mogą być już podczas stosowania przydzielanych w farmakologii ilości, tymczasem dawki aplikowane w kulturystyce są czasem większe. A więc jeśli chcemy korzystać ze sportu warto wiedzieć o skutkach ubocznych niektórych środków.