W jaki sposób uzupełnić deficyt witaminy B12?

O witaminach z grupy B w większości wypadków mówi się łącznie. A tymczasem każda z tychże witamin zasługuje na uwagę.
Najbardziej chyba witamina B12, zwana również kobalaminą.

basen

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Odpowiada ona głównie za harmonijny rozwój komórek nerwowych. Stąd nazywana jest również witaminą dobrego humoru. Łagodzi zaburzenia lękowe oraz depresyjne stany. Wpływa też korzystnie na układ kostny, a zwłaszcza na wytwórczość szpiku kostnego. Dzięki niej sprawniej funkcjonuje również przemiana materii. Ta cenna witamina uczestniczy też w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Komu jej brak? Witamina B12 jest niezmiernie ważna dla funkcjonowania całego organizmu. Dlatego magazynuje on ją. Każdy z nas posiada zapas kobalaminy, wystarczający na mniej więcej pięć lat. To dlatego nie od razu po zmianie diety dostrzegamy symptomy jej deficytu. Niepokojące braki witaminy B12 przydarzają się przede wszystkim osobom, które przeszły na dietę wegańską. Witamina B12 jest głównie składnikiem mięsa i jaj.

Jeśli uważasz, że ten tekst jest interesujący, koniecznie sprawdź jeszcze szczegóły w treści, wtedy na pewno zapamiętasz więcej danych.

Organizm uruchamia wówczas wprawdzie specjalne procesy, gwarantujące częściowe odzyskiwanie witaminy B12, jednak po kilku latach jej niedobór i tak zaczyna być przez organizm odczuwalny.

Na deficyty tej witaminy narażone są również jednostki, jakie mają kłopoty z jelitami czy też żołądkiem – witamina ta absorbowana jest w jelicie cienkim, lecz do jej syntezy niezbędne są enzymy wytwarzane przez Żołądek. Stąd – prócz diety wegetariańskiej – najczęstszym powodem jej deficytu są stany zapalne śluzówki żołądka, zakłócenia flory jelitowej czy też pozostałe choroby jelit. Z kobalaminą mają też częstokroć kłopoty osoby starsze. Po 50.

roku życia jej wchłanianie w sposób naturalny będzie gorsze. Mięso wołowe, drobiowe, jaja – tam występuje witamina B12 tabletki z tą witaminą dostępne są w aptekach internetowych oraz stacjonarnych.