Jazda na rowerze – idealna forma ruchu

Jest wiele zalet korzystania z roweru. Bardzo ważne jest to, że wybierając przemieszczanie się rowerem zamiast używania samochodu, w pewien sposób chroni się środowisko naturalne, ograniczając emisję groźnych substancji w formie spalin.

Ten kontekst ekologiczny jest w ostatnim czasie często poruszany, podobnie jak dużo pozostałych spraw łączących się z ekologią i dbaniem o środowisko. Poza tym korzystanie z roweru umożliwia wypracowanie i zachowanie kondycji fizycznej na wysokim poziomie. Korzystanie z roweru pozwala rozwijać różne partie mięśniowe i ogólnie wywiera dobry wpływ na organizm człowieka. Stanowi również dobrą rozrywkę i sposób na spędzanie wolnego czasu. Pozwala się odprężyć i odpocząć przy jednoczesnym wysiłku mięśni.

Rodzaje sprzętu rowerowego

Autor: Seth W.

Jest wiele rodzajów rowerów. Ich budowa uzależniona jest głównie od wykorzystania, czyli od wybieranych tras oraz epals typu nawierzchni. Rowery górskie, jak sama ich nazwa wskazuje, przeznaczone są do jazdy na terenach raczej trudnych, z dużą liczbą wzniesień. Sprzęt ten jest jedną z, bardziej wytrzymałych odmian. Innym rodzajem są rowery miejskie stworzone do korzystania w obrębie dużych miast. W tego typu rowerach stawia się przede wszystkim na wygodę. Dlatego rowery miejskie posiadają bagażnik lub koszyk, gdzie można między innymi przewozić torebkę. Występują również rowery turystyczne, odmiana skierowana do bardziej zaawansowanych użytkowników. Rowery te przeznaczone są na długie trasy, na przykład pomiędzy różnymi krajami. Jednym z wiodących producentów sprzętu rowerowego w Polsce jest firma Kross, produkująca rozmaite odmiany rowerów.

Naprawa rowerów

Jak każdy inny sprzęt, również rowery czasami ulegają awariom. Powstają one z różnych przyczyn; niekiedy w wyniku wypadku, niepoprawnego użytkowania i innych. W takich sytuacjach pomocne okazują się być warsztaty rowerowe. Wiodące firmy rowerowe dysponują własnymi serwisami autoryzowanymi, które do napraw stosują oryginalne części rowerowe. Działają też serwisy nieautoryzowane, których jest duża liczba. Niekiedy połączone są z serwisami samochodowymi.