Jak na przestrzeni stuleci zmieniały się metody leczenia zębów, czyli historia stomatologii w wielkim skrócie

Historycy sztuki mogliby długo opowiadać o technikach leczenia zębów na przestrzeni stuleci, gdyż malarze tworzyli obrazy, na których przedstawiali pracę XV-wiecznych felczerów. Pomimo tego że antropolodzy badający szczątki starożytnych mieszkańców globu wspominają o tym, że pierwsi stomatolodzy stosowali różnego typu wypełniania, to jednakże dawniej w zasadzie nie skupiano się na leczeniu ubytków, ale na ekstrakcji zębów. Cechą rozpoznawczą tamtych epok na pewno był jeden ważny fakt.

dentysta

Źródło: pixabay
A mianowicie, nie istniał zawód stomatologa, ale mężczyzna, nazywany balwierzem albo cyrulikiem, oprócz umiejętnego wykonywania zabiegu wyrywania zębów, zajmował się także strzyżeniem i goleniem. Jednak należy pamiętać, że umiejętności tego medyka były jak na tamte czasy, tak czy owak, imponujące. () Jeśli teraz boimy się wizyty w gabinecie dentystycznym, to możemy jedynie wyobrazić sobie, co czuli nasi przodkowie, którzy byli zmuszeni leczyć uzębienie najbardziej prymitywnymi sposobami i to dodatkowo bez użycia środków przeciwbólowych – w XXI stuleciu stomatolog (stomatolog dziecięcy warszawa bielany) we Wrocławiu lub dentysta z innego miasta od razu pyta, czy zaaplikować znieczulenie nawet podczas najmniej bolesnych zabiegów. Felczer dysponował tylko podstawowymi narzędziami, a i o dezynfekcji nie wiedziano zbyt wiele. Zwrot przyniósł przełom XIX i XX stulecia, gdy m. in. odkryto antybiotyki oraz promieniowanie rentgenowskie.

sprzęt dentystyczny

Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com
Ulgę pacjentom przyniosły oczywiście nowoczesne środki przeciwbólowe podawane w zastrzyku – wcześniej stosowano eter bądź zwyczajnie upijano człowieka poddawanego mało przyjemnym zabiegom. Kolejną prekursorską zmianą było wykorzystanie aparatów rentgenowskich. O randze wspomnianego odkrycia może świadczyć chociażby to, że obecnie każdy stomatolog (wykonuje także implanty ursynów) we Wrocławiu i chirurg zatrudniony w krakowskiej przychodni dentystycznej ciągle używa tego wynalazku. Dzięki zdjęciom można np. stwierdzić, czy dany ząb warto leczyć czy lepiej szybko go usunąć – Strona internetowa. A jeżeli już wspomnieliśmy o zabiegu ekstrakcji, to jednocześnie musimy obowiązkowo dodać, że w XXI stuleciu stomatolodzy mogą uratować nawet zęby znacznie zniszczone przez próchnicę albo odbudować ich koronę. Dodatkowo teraz wielką wagę przywiązuje się zarówno do zdrowego, jak i pięknego uśmiechu, a dentystyka estetyczna stała odrębną dyscypliną. A nam po dawnych zabiegach pozostał bodajże tylko wielki strach przed wizytą u dentysty.
  • stomatologiacichon.pl