Banki spermy – na jakiej zasadzie działają współcześnie takie instytucje oraz w jakim celu zostały stworzone?

Niestety, nie każda osoba ma możliwość spłodzić dziecko, z czym niekiedy nie umie się pogodzić. Pragnienie posiadania potomstwa jest w istotnej mierze uwarunkowane genetycznie, jednakże dla niektórych ludzi brak takiej możliwości jest prawdziwą traumą, z tego powodu na przestrzeni ostatnich lat wypracowano sporo sposobów na leczenie niepłodności. Czasami potrzebne jest męskie nasienie.

Z tego względu, stworzony został bank spermy. Tego rodzaju banków działa obecnie dużo więcej, dzięki czemu pary zyskują szansę na upragnionego potomka. Banki spermy są

Rodzice z niemowlakiem

Autor: Mirra Photography (Kristin Jona)
Źródło: http://www.flickr.com

rozwiązaniem nie tylko dla par, które nie mogą posiadać dzieci, ale także dla kobiet, które czują, że przyszedł czas na posiadanie potomka, ale nie posiadają partnera, z którym chciałyby spłodzić dziecko. Dawca nasienia jest z reguły osobą anonimową i przekazuje nasienie odpłatnie.

Należy jednak podkreślić, że dzisiaj coraz częściej mówi się o konieczności ujawniania osoby dawcy. Na przykład, w Wielkiej Brytanii nie funkcjonuje anonimowość dawcy. Każdy mężczyzna, który decyduje się na zostanie dawcą nasienia jest osobą jawną, dzięki czemu w razie choroby dziecka możliwe jest pozyskanie informacji na temat jego stanu zdrowia, co pozwala na przeprowadzenie wywiadu. W Polsce ciągle dawcy mogą liczyć na anonimowość i osoby, które decydują się na skorzystanie z banku spermy muszą mieć to na uwadze. Nie każdy mężczyzna może jednakże przekazać własne nasienie.

Najczęściej, banki spermy przyjmują mężczyzn, jacy nie przekroczyli jeszcze 35 roku życia ( na ). Istotnym wymogiem jest rzecz jasna również brak chorób, na przykład genetycznych. Z danych banków wynika, że z reguły zgłaszają się do nich mężczyźni studiujący, dla których jest to szansa na zarobienie niezbędnych pieniędzy. Zdarza się, że za próbkę nasienia można otrzymać nawet 1200 złotych, co w polskich warunkach jest atrakcyjnym zastrzykiem gotówki.

Stosunkową nowością są internetowe banki spermy, dzięki którym osoby przekazujące nasienie mogą udostępniać własne ogłoszenia.

Czy teraz chcesz znaleźć coś interesującego na omawiany wątek? Jeśli tak, to poznaj dane w odniesieniu do firmy oraz przejrzyj ofertę psycholog dziecięcy gdynia.

Przeważnie, podawany jest również wiek, wzrost, kolor oczu i włosów czy wykształcenie, by łatwiej było wybrać rzeczywiście satysfakcjonującego dawcę (link do witryny gyncentrum). Popularność banków spermy współcześnie stale rośnie, jednak każdą decyzję o skorzystaniu z tego rozwiązania należy bardzo szczegółowo przemyśleć.