Czym jest soczewka toryczna oraz czym się różni od normalnego modelu? W jakich schorzeniach są pomocne, do czego służą?

Soczewka toryczna to rodzaj soczewki, która posiada określony, charakterystyczny kształt. Standardowe soczewki posiadają powierzchnię sferyczną. Co to znaczy? Najlepiej wyobrazić sobie rozciętą wzdłuż piłki do siatkówki plażowej. Soczewka toryczna natomiast to coś, co przypomina przecięty wzdłuż obwarzanek.

Być może powyższe porównania zdają się dosyć dziwaczne, natomiast tak najlepiej wytłumaczyć, czym się różni taki rodzaj soczewek od modeli standardowych. Kształt soczewki torycznej sprawia, że poziom mocy refrakcyjnej lub też mocy skupiającej soczewki różnią się w przekroju pionowym i poziomym soczewki. Siła refrakcyjna może powoli maleć albo wzrastać zależnie od obszaru soczewki. Okazuje się, że soczewki toryczne świetnie są w stanie zniwelować wady związane z astygmatyzmem, jakie wziąć się mogą ze złej krzywizny rogówki albo soczewki oka.

soczewka

Źródło: www.optyk-trejnowski.pl

Tego typu soczewki muszą być przepisane przez doktora, jaki ma umiejętność dobrania soczewek do wzroku danego pacjenta, do dobrania ich do określonych oczu. Jeśli w jakimś momencie zadecydujemy, iż są nam niezbędne soczewki leczące astygmatyzm lub klinika stomatologiczna łódź w sytuacji innego rodzaju kwestii mających związek ze wzrokiem, to musimy skonsultować się z fachowcem . Dobre dopasowanie jest tym bardziej istotne w kwestii soczewek torycznych, tym bardziej, że wymagają one określonej orientacji, muszą w związku z tym zostać na gałce ocznej w odpowiedniej pozycji. W taki sposób producenci takich soczewek używają określonych cech w konstrukcji, by zapewnić właściwe ich położenie na gałce ocznej.

Toryczne soczewki kontaktowe są dobre także do korekcji innego rodzaju wad wzroku, możemy je dostać w różnych opcjach noszenia. Istnieją 24 godzinne soczewki toryczne, jak również soczewki na dłuższe okresy czasu w różnorodnych wariantach. Tego typu soczewki zrobione są z tworzyw miękkich, tworzyw twardych, a nawet ze sztywniejszych surowców gazoprzepuszczalnych. Najbardziej wygodne do noszenia okazują się rodzaje miękkie, lecz musimy być staranni, gdy je wybieramy. Zdarza się bowiem, że soczewka niewłaściwie dobrana nie chce pozostać we właściwej pozycji. Należy koniecznie takich rzeczy pilnować, jeśli używanie tego rodzaju soczewek ma być skuteczne oraz ma przynieść jakąś poprawę widzenia.