Wzrok jest naszym najistotniejszym zmysłem – musimy więc troszczyć się o niego przez całe życie

Każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że znaczne pogorszenie się wzroku, to bardzo ciężka spawa. Funkcjonowanie staje się wtedy sporym wyzwaniem.

Dr hab. N. med. Maciej Kielar

Autor: Medicover
Źródło: Medicover
Dlatego musimy troszczyć się o swój wzrok oraz kontrolować go regularnie.
Jeśli myślimy o kłopotach z widzeniem, to zwykle przychodzą nam na myśl przykładowo pogłębiające się minusy lub badanie na nietolerancje pokarmowe zaćmę. Jednakże, są także inne schorzenia, które mogą pogarszać nasz wzrok. Jest to tzw. stożek rogówki. Czasami nie bywa on rozpoznawalny przez doktorów. Pierwszym objawem bywa pieczenie oraz łzawienie oczu. Przypisuje się tego typu syndromy niestety zbyt często alergiom oraz przemęczeniu. Dodatkowo, nie w każdym gabinecie okulista może zweryfikować pojawienie się tej choroby. Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt nazywany topografem rogówki. Znakiem dla lekarza może być pogłębiający się astygmatyzm oraz ogromny kłopot w dobraniu właściwych okularów. Z czasem objawy będą się pogłębiać. Dlatego osoby, które podejrzewają u siebie stożek rogówki powinny iść na specjalistyczne badania. Są dwa sposoby leczenia. Oba są powiązane z zabiegiem. Wybór sposobu uzależniony bywa od stopnia rozwinięcia choroby. Zabiegi nie są inwazyjne. Są również bezbolesne. Trwają maksymalnie kwadrans.

Jeśli mieszkamy w województwie małopolskim i chorujemy na stożek rogówki Kraków ma kilka dobrych klinik, które podejmą się operacji. Wystarczy zatelefonować oraz umówić się na dzień zabiegu. Odzyskamy wówczas ostrość widzenia i radość życia.