Czym w rzeczywistości jest tzw. słuch absolutny i kto się mógł nim szczycić?

Słuchem absolutnym, zatem zdolnością trafnego zapamiętywania wszystkich usłyszanych dźwięku nazywamy cechę odpowiednią dla wielu artystów muzycznych oraz niezwykle taki fenomen przydatny jest w zawodzie muzyka.
Jednak czy jest to faktycznie dar, nietypowa zdolność, czy też geniusz – tego nie wie nikt do dzisiaj.

Okazuje się, że słuch absolutny jest wynikiem niezwykle wzmożonego treningu w początkowych latach dziecięcych. Słuch absolutny, zatem inaczej mówiąc słuch doskonały, to niesamowita zdolność zapamiętywania i rozróżniania wysokości dźwięków, w tym kilku jednocześnie, bez potrzeby odwoływania się do dźwięku wzorcowego. Zatem człowiek, który jest w stanie pochwalić się, że ma słuch absolutny, jest zdolny bardzo prędko i bez błędów skojarzyć wysokość danego odgłosu z jego dźwiękową nazwą. Badacze z Uniwersytetu w Zurychu przy pomocy badań rodzaju EEG stwierdzili, że słuch absolutny jest niejako konsekwencją sprzężenia kory słuchowej, która jest odpowiedzialna za percepcję muzyki.
kobieta w ciazy

Autor: NNelumba
Źródło: http://www.flickr.com
Szacuje się, że jedynie jedna na 10 tysięcy osób obdarowana jest słuchem absolutnym.

Czy wiesz, gdzie również możesz odszukać analogiczne wiadomości? Jeżeli nie, to wejdź na ten link i zerknij na treść (https://physiomedica.pl/jak-wyleczyc-zapalenie-ucha-srodkowego/) opublikowanego w tamtym miejscu materiału.

Mogli poszczycić się nią tacy kompozytorzy jak Beethoven, czy Mozart. Byli oni określani mianem geniuszy, już jako kilkuletnie dzieci potrafili tworzyć wyśmienicie dzieła. Kiedy jednak przyjrzymy się trochę dokładniej ich biografii, szybko zauważymy, że dar muzyczny szlifowany był od najwcześniejszych lat. Wolfgang Amadeusz Mozart od urodzenia słyszał w domu muzykę. Kiedy posiadał jedynie 3 lata, bawił się klawesynem i towarzyszył starszej siostrze podczas lekcji gry. Gdy miał 5 lat, stworzył już swój pierwszy utwór.

Analogicznie sprawa wygląda z Ludwikiem van Beethoven – ojciec kształcił go muzycznie od 4 roku życia. Swój pierwszy koncert dał już mając 7 lat. Tego typu przykładów można by odnaleźć znacznie więcej.