Schorzenie gruczołu tarczycowego – podstawowy powód wielu kłopotów zdrowotnych. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Tarczyca to nieduży gruczoł tarczowy umiejscowiony przed tchawicą w szyi. Jego praca odpowiedzialna jest za wiele rozmaitych mechanizmów w organizmie. Najważniejszymi hormonami produkowanymi przez tarczycę są trójjodotyronina i tyroksyna, które odpowiedzialne są za przemianę materii. Produkcją hormonów kieruje też przysadka mózgowa, a konkretniej hormonu nazywanego tyreotropina (TSH). Tworzone w owy sposób hormony trafiają do całego organizmu i kierują ogromną ilością procesów, bez jakich człowiek nie może istnieć. Cały przebieg produkcji gospodarki ustrojowej jest dosyć złożony i wciąż studiowany przez naukowców medycznych.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli tarczyca z rozmaitych powodów nie pracuje jak należy pojawiają się specyficzne objawy. Od danego organizmu zależy, jakie mogą być pierwsze sygnały niewłaściwej pracy gruczołu.

Jeżeli zainteresował Cię omawiany artykuł, to śmiało kliknij ten odnośnik – to bardzo ważna oferta (http://www.tomaszpurwin.pl/), która przedstawia zbliżoną tematykę.

Rozróżnia się trzy wysoce rozpoznawalne schorzenia tego narządu: niedoczynność, nadczynność tarczycy jak i schorzenie Hashimoto. Niedoczynność tarczycy polega na ograniczonej wytwarzalności hormonów, która nie pokrywa zapotrzebowania całego organizmu. Jest to najczęstsza postać tej choroby, którą wykrywa się szczególnie u pań.

Do najbardziej znanych symptomów jest wzrost masy, suchawość skóry, osłabienie włosów i brwi, senność oraz uczucie ciągłego zimna. Naturalnie istnieje sporo różnych objawów, które towarzyszą tej chorobie i są wysoce odmienne. Nadczynność tarczycy jest z kolei odwrotnością niedoczynności. Hormony tworzone są w za dużej ilości, co wiąże się z pracą serca, zmniejszeniem masy ciała oraz sporą nerwowością. Choroba Hashimoto jest zaś specyficzną chorobą która ma podłoże autoimmunologiczne. Z niewiadomych przyczyn przeciwciała organizmu atakują tarczycę i prowadzą do uszkodzenia tego organu.

lekarz

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

We wszystkich tych przypadkach endokrynolog Katowice dobiera optymalne kuracje hormonami, jakie są syntetycznie wytwarzane w świecie medycyny. Stałe wizyty u wspomnianego lekarza pozwolą na określenie stanu ogólnego organizmu i dobranie odpowiedniej dawki leków, co ma oczywiście wpływ na efektywne leczenie. Endokrynolog Katowice ( na na ) jest lekarzem, który powinien być częściej odwiedzany przez kobiety zawłaszcza, kiedy myślą o ciąży i mają problemy z gruczołem tarczycy.