Migdałki podniebienne – kiedy warto usuwać, zaś kiedy nie?

Migdałki u osób pełnoletnich – bóle gardła a także inne dolegliwości związane z przerostem migdałków, a również ewentualną nieodzowność ich wyeliminowania, kojarzymy w zasadzie z dziećmi.

Niemniej jednak tenże problem laryngologiczny tyczy się ludzi w każdym wieku.
papieros

Autor: DER-MED
Efektywne rozprawienie się z chorymi migdałkami jest konieczne nie tylko ze względu na wygodę życia, ale także realne poważne pogmatwania w organach odległych, np. w sercu. Dzięki istnieniu pierścienia chłonnego Waldeyera w położeniu, gdzie krzyżują się drogi oddechowa jak też pokarmowa, nasz układ otrzymuje dodatkową ochronę przeciw mikroorganizmom. Migdałki, to nie wyłącznie strażnicy, lecz także „inteligentne” twory, które dzięki temu, że są stworzone z tkanki limfatycznej (która odpowiada m.in. za ochronę immunologiczną organizmu), potrafią identyfikować niebezpieczeństwo (antygeny drobnoustrojów jak też wirusów). Później, w odpowiedzi na zagrożenie tworzą się przeciwciała, jakie jak zamknięcie do klucza pasują do antygenów, opłaszczają je i takim sposobem nasz organizm radzi sobie z nimi (poradnia otolaryngologiczna – PCO). Dodatkowo, tworzone są komórki pamięci immunologicznej, które kiedy następnym razem zaatakuje nas ten sam drobnoustrój prędzej wyeliminują niebezpieczne drobnoustroje. Zjawiska te mają szczególne przesłanie w pierwszych latach życia, kiedy nasz system odpornościowy rozwija się, a „szkoła” dla komórek immunologicznych, to znaczy grasica, na pełnych obrotach. W wieku nastoletnim migdałki ulegają stopniowej inwolucji, zatem zanikaniu. Migdałek gardłowy zwykle ginie zupełnie, zatem faktycznie problemy z nim mają jedynie dzieci i młodzież (najlepszy chirurg Jacek Janicki – (operacja kręgosłupa poznań) ogólny poznań – PCO). To wtenczas ich dotyczy chirurg ogólny Poznań.
firma

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com
U dorosłych natomiast problemy mogą być powiązane przede wszystkim z migdałkami podniebiennymi, tymi jakie dostrzegamy z tyłu gardła za łukami podniebiennymi.

W skutek wracających zapaleń, chore migdałki podniebienne u osób dorosłych przestają spełniać swoją obronną funkcję, ponadto z biegiem czasu same mogą stać się źródłem zakażenia jak też powtarzających się schorzeń gardła, a wręcz skomplikowań ze strony dalszych narządów, takich jak nerki, stawy czy serce. Poradnia otolaryngologiczna Poznań to miejsce do którego powinieneś się udać, jeśli często chorujesz na anginę.