Jak dbać o oczy? Co poradzić, kiedy wystąpią poważne problemy ze wzrokiem?

Wiele osób tego nie ma pojęcia, ale oczy lubią patrzeć daleko, gdyż w takim momencie odpoczywają. Tymczasem siedząc przed komputerem bez przerwy wpatrujemy się na znajdujący się blisko ekran monitora. Towarzyszące tej czynności napięcie mięśni sprawia, że oczy stają się obciążone i zmęczone. Ciągłe patrzenie w ekran sprawia też, iż rzadziej mrugamy.

narzędzia okulistyczne

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
A taki stan, w połączeniu z klimatyzowanym pomieszczeniem, niestety prowadzi do przesuszenie spojówek. W takim momencie możemy mieć uczucie, jakoby pod naszymi powiekami utknęły ziarnka piasku. Obraz się wtedy rozmywa, oczy są czerwone, łzawią, pieką i są wrażliwe na światło. W jaki sposób w związku z tym można rozwiązać ten problem? Najlepiej ustawić monitor w odległości mniej więcej 50 cm od oczu. Ekran powinien stać na wprost naszej twarzy i tak, aby jego górna krawędź znajdowała się nieco poniżej linii wzroku.

Nie może odbijać się w nim światło. Postawmy lampkę na stoliku tak, żeby oświetlała klawiaturę komputera oraz dokumenty. Pamiętać należy, aby jak najczęściej mrugać. Jeżeli czujemy, że oczy są suche, używajmy wtedy specjalnych kropli, tzw. sztucznych łez (do dostania w aptece bez recepty). Co 60 minut róbmy przerwę w pracy (oferta). Odwracamy wtedy wzrok od monitora i spoglądajmy za okno, poruszajmy rzęsami. Warto też „rysować” wzrokiem ósemki, naprzemiennie mocno zaciskajmy powieki i szeroko je otwierajmy. Nawilżajmy także powietrze w pokoju (dla przykładu klasyczna wilgotność to 40-60%).

Jeśli nie będziemy o takich rzeczach pamiętać to niedługo może się okazać, iż będziemy mieć duży problem. Na szczęście i na to istnieje sposób. To femtolasik. Jest to najbardziej zaawansowana technologicznie metoda naprawiania wad wzroku (laserowa korekcja wzroku katowice) na świecie. Polecana jest tym bardziej dla tych, którzy wymagają szybkiego odzyskania widzenia i mniejszego dyskomfortu po zabiegu. Dobre efekty leczenia można otrzymać przy okazji skomplikowanych wad wzroku, czyli w sytuacji nadwzroczności oraz różnych rodzajów astygmatyzmu. Femtolasik to procedura przeprowadzania delikatnego rozdzielenia warstewek rogówki w tak zwanej technologii szybkich skanów. Po użyciu lasera płatek jest bardzo cienki, gładki, przez to, że ma odpowiednią geometrię kantów zapobiega wzrastaniu komórek nabłonka.