Jakie rozróżniamy wady zgryzu i kiedy trzeba nałożyć aparat na zęby?

Marzeniem bardzo dużej ilości osób jest prezentować piękny uśmiech i lśniące zęby. Mieć świadomość tego trzeba, że równe zęby to nie tylko kwestia piękna, ale także kwestia zdrowia.
Dużo ludzi nie wie, że krzywe uzębienie powodować może poważne chorobowe konsekwencje.

Maseczka, zabiegi kosmetyczne

Autor: KLAPP
Źródło: KLAPP
Mogą to być dolegliwości dziąseł lub rozchwianie uzębienia. Niewiele która osoba wie o tym, że co poniektóre bóle głowy mogłyby być spowodowane zaburzeniami działania stawów żuchwowo-skroniowych, które odpowiadają za właściwy zgryz. Leczeniem mankamentów zgryzu zajmuje się lekarz, którego nazywamy ortodontą. Ortodoncja jest to jedna z gałęzi stomatologii a określenie jej pochodzi od greckich słów, które znaczą „prosty” i „ząb”. Prostowanie zębów opiera się na zakładaniu szczególnego aparatu na zęby, który je prostuje. Wady zgryzu, to mogą być mankamenty nabyte albo wady wrodzone. Wady nabyte najczęściej wykształcają się w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Wywołane są one nieprawidłowymi nawykami. Może to być ssanie smoczka lub zaciskanie policzków, warg czy obgryzanie paznokci. Wady zgryzu nabyte mogą być również powodowane nieprawidłowościami podczas wymiany zębów (stomatologia warszawa) mlecznych na uzębienie stałe.
Przyczynami wad genetycznych są uwarunkowania genetyczne, które sprawiają, że określona wada zgryzu jest to wada dziedziczona przez następne pokolenia. Źródłem takich wad genetycznych mogłyby być także aspekty zewnętrzne, które wpływają źle na płód. Aparat na zęby należy nałożyć jak najprędzej po stwierdzeniu nieprawidłowości. Aparatu nie wkłada się na zęby mleczne oraz na uzębienie chore. Przed włożeniem aparatu wszystkie zęby należy wyleczyć a czasami co poniektóre z nich trzeba wyrwać.

Nie ma jakichkolwiek wiekowych ograniczeń, jeśli chodzi o aparat na uzębienie. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że im później włożymy tego typu aparat, tym zęby ciężej będą się poddawały zabiegowi prostowania.