Problemy ze wzrokiem – rodzaje wad i metody ich leczenia

Wzrok jest bez najmniejszych wątpliwości jednym z najważniejszych zmysłów. To dzięki niemu możliwe staje się odbieranie obrazu otaczającego nas świata. Narządem wzroku jest oko, którego rola polega na fotografowaniu otaczającego nas świata. Z tego powodu w sytuacji rozmaitych chorób (krótkowzroczność, dalekowzroczność, zaćma, astygmatyzmy, zwyrodnienie siatkówki), niezbędne staje się podjęcie leczenia.

wzrok

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Na szczęście wielki rozwój medycyny spowodował, że możliwe stało się przeprowadzenie zabiegów o charakterze mało inwazyjnym, do których zalicza się między innymi laserowa korekcja wzroku. Laserowa korekcja wzroku należy do jednych z najbezpieczniejszych metod umożliwiających stałe wyeliminowanie wad refrakcji, do których zaliczane są krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Zakres wad, które są możliwe do skorygowania jest w przypadków wskazanych schorzeń bardzo szeroki (laserowe operacje oczu). O tym, czy dany pacjent może zostać zakwalifikowany do wykonania laserowej korekcji wzroku zawsze decyduje lekarz ortopeda prywatnie Wrocław , który specjalizuje się w chirurgii refrakcyjnej. W zdecydowanej większości przypadków ten sam lekarz później przeprowadza zabieg. Operacja odbywa się na sali zabiegowej, na której znajduje się specjalistyczny laser. W przypadku tego rodzaju zabiegów, nie jest wymagana obecność anestezjologa. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjentowi podaje się specjalne krople do oczu, które wykazują działanie o charakterze znieczulającym (leczenie siatkówki oka). Dzięki nim cały zabieg staje się bezbolesny. W przypadku choroby oczu jaką jest zwyrodnienie siatkówki do czynienia mamy najczęściej ze zmianami o charakterze zapalnym, które dotyczą siatkówki. Zwyrodnienie siatkówki może być chorobą nabyty lub też możne być dziedziczona.

badania wzroku

Autor: MilitaryHealth
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku przyczyn genetycznych choroba może ujawnić się już w młodym wieku, ale może również rozwijać się naprawdę powoli i ujawnić się dopiero u osoby dorosłej. Do głównych objawów tej choroby należy zaliczyć pogorszenie się jakości widzenia oraz wystąpienie mroczków w obszarze widzenia. Znaczna część pacjentów cierpi również na zwyrodnienie siatkówki AMD. Jest to choroba plamki żółtej oka, a jej rozwój ma związane z wiekiem pacjenta i występuje na ogół u osób, które pięćdziesiąte urodziny mają już za sobą. Do jej charakterystycznych objawów zalicza się pojawianie się zniekształceń w środkowej części pola widzenia. Choroba w każdym przypadku wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia.