Kiedy stomatolodzy stosują leczenie endodontyczne pod mikroskopem?

Jednym z często wykonywanych w gabinecie dentystycznym zabiegów jest leczenie endodontyczne. To znana alternatywna metoda dla usunięcia chorego zęba. Leczenie to polega na oczyszczeniu z bakterii wnętrza zęba oraz obumierających albo martwych tkanek miazgi.

Poza tym konieczne jest zdezynfekowanie kanałów korzeniowych czy wypełnienie ich surowcem biokompatybilnym.
USG

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

W co poniektórych wypadkach wykorzystuje się także leczenie kanałowe przy zastosowaniu mikroskopu. Wykonuje się je m.in. wtedy, gdy budowa zębów pacjenta odróżnia się trochę od normy. To zaś może komplikować wykorzystanie w większym stopniu tradycyjnego leczenia. Jeśli z kolei dentysta zdecyduje się na zastosowanie mikroskopu, wykonalne będzie zwiększenie pola widzenia i tym samym dostrzeżenie tego typu detali jak chociażby obliteracje kanałów czy przewężenia. W rezultacie możliwe byłoby wykonanie czynności na całej długości kanałów. Istnieją także anatomiczne powody, dla których stomatolodzy decydują się na wykorzystanie leczenia kanałowego przy wykorzystaniu mikroskopu. Są to tego typu przypadki jak wąskie albo niedrożne kanały, krzywe korzenie albo niewidoczne dodatkowe kanały.
Star Fitness 5

Autor: Rafał Depa
Źródło: Rafał Depa
Zastosowanie mikroskopu pozwala o wiele lepiej określić rzeczywisty stan uzębienia. To zaś przekłada się na końcowy wynik całego leczenia. Jeżeli musiałoby być ono przeprowadzone jeszcze raz, to zwłaszcza w takiej sytuacji powinno być ono wykonane przy użyciu mikroskopu.

Daje on znaczne powiększenie pola widzenia, z tego też powodu stomatolog o wiele dokładniej może przeprowadzić tego typu zabieg.

Szukasz podobnych wiadomości na prezentowany tutaj temat? To nie problem, po prostu wejdź do serwisu (www.pizzahut.pl/) a przekonasz się, że to było niezwykle proste.

Mikroskop jest polecany podczas przeprowadzania leczenia wyjątkowo ciężkich przypadków.