Opieka paliatywna, z jakiego powodu ma współcześnie tak istotne znaczenie i na czym polega zajmowanie się pacjentami?

Człowiek obecnie żyje coraz dłużej, co jest spowodowane lepszym dostępem do opieki medycznej i skutecznymi lekarstwami. Medycyna dysponuje nie tylko znakomicie wykształconą kadrą lekarzy oraz personelu medycznego, ale również sprzętem, który upraszcza zrobienie dokładnych badań diagnostycznych. Niestety, mimo tych ogromnych osiągnięć, nie wszystkie choroby można wyleczyć. Przykładem są między innymi niektóre rodzaje nowotworów, szczególnie te, które zostały zdiagnozowane w zaawansowanym stadium.

personel szpitala

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com
Właśnie z tego względu tak istotne znaczenie ma odpowiednia opieka opieka seniora paliatywna, którą proponują najczęściej hospicja, jak hospicjum śląskie. W hospicjach przyjmowani są lekarze doświadczeni w opiece paliatywnej oraz personel medyczny, który posiada odpowiednią wiedzę oraz umie ulżyć w cierpieniu. Wielu chorych bowiem jest zmuszonych walczyć z naprawdę silnym bólem, zwłaszcza gdy umierają na różnego rodzaju nowotwory.

Jednym z najważniejszych obowiązków hospicjów jest zminimalizowanie bólu i polepszenie jakości życia podopiecznych. Dzisiaj, w Polsce działają hospicja stacjonarne, które pełnią kompleksową opiekę nad swoimi pacjentami, jak także oddziały dzienne, na które transportowani są pacjenci tylko na kilka godzin oraz w tym czasie hospicjum oferuje im ciekawe wykłady, spotkania bądź warsztaty manualne. Na dodatek, chorzy mogą otrzymać pomoc w ramach hospicjów domowych, to znaczy regularne odwiedziny lekarza i personelu pielęgniarskiego. Część hospicjów funkcjonuje we współpracy z NFZ, a niektóre z nich posiadają prywatny charakter, w tym między innymi prywatne hospicjum w katowicach.

Opieka paliatywna powoduje, że pacjenci w swoich ostatnich chwilach mają zapewniony komfort fizyczny i psychiczny, jako że w hospicjach zatrudnieni są także psychologowie. W dodatku, jedną z największych zalet tego rodzaju instytucji jest otwarcie na człowieka i jego wymagania, z tego względu pacjenci mogą być bez żadnych problemów odwiedzani przez swoje rodziny i znajomych. Likwidowanie bólu oraz fachowa pomoc psychologiczna to dwa priorytetowe zadania hospicjów. Dziś ich rola jest coraz bardziej doceniana.