Kiedy przeprowadza się artroskopię stawu kolanowego

Artroskopia kolana jest to niewiele inwazyjna metoda diagnostyki a także leczenia chorób stawów kolanowych. Polega ona na wprowadzeniu do kolana poprzez centymetrowe dojście kamery, obejrzeniu wszystkich fragmentów stawu kolanowego. Przez dalszy centymetrowy dostęp operacyjny wdraża się utensylia artroskopowe zamysłem naprawy uszkodzeń wewnątrz stawowych. Po zrealizowanym zabiegu kolano nie wymaga unieruchomienia, na 7 dni pozostają dwa szwy. Zabieg trwa przeciętnie 10–30 minut.

kolano - zdjęcie rentgenowskie

Autor: Lena
Źródło: http://www.flickr.com
Z reguły przeprowadzany jest w narkozie. Po zabiegu chory nie wymaga pobytu szpitalnego, po kilku godzinach może udać się do domu. Kiedy realizuje się artroskopię kolana? Artroskopię kolana w większości wypadków wykonuje się po urazach stawu kolanowego (uszkodzenie łąkotek, w złamaniach chrzęstno-kostnych), w razie długotrwałych dolegliwości kolana (mnogie wysięki stawu kolanowego, choroby chrząstki stawowej, schorzenia otoczki maziowej), zamiarem kuracji stanu zapalnego kolana, zamysłem usuwania ciał wolnych kolana. Które badania muszą być przeprowadzone przed kwalifikacją do artroskopii stawu kolanowego?

W większości wypadków starczy badanie kliniczne lekarza ortopedy, w przypadku wątpliwości diagnostycznych przeprowadza się rezonans magnetyczny, zdjęcia rtg blacha ołowiana samoprzylepna (tunelowe, przeglądowe) w zależności od rodzaju niedomagań. Czego można dokonać w trakcie artroskopii w kolanie? W czasie artroskopii kolana można: doszyć czy usunąć uszkodzoną łąkotkę, wyrównać chrząstki stawowe, usunąć ciała wolne ze stawu, usunąć przerost otoczki maziowej, wykluczyć fałdy otoczki maziowej, wykonać rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego, wypłukać staw kolanowy (zwykle w stanach zapalnych).

Czy wszelkie choroby stawów kolanowych możemy leczyć artroskopowo? Odpowiedź brzmi – nie. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe potrzebują endoprotezoplastyki. Jaka jest przewaga artroskopii kolana nad zabiegiem z „otwarciem ” kolana? Po artroskopii stawu kolanowego jest o wiele mniej powikłań, o wiele krótszy okres rehabilitacji, leczenia oraz powrotu do pracy, o wiele mniejsze szramy pooperacyjne (praktycznie niewidoczne). Pacjent nie musi leżeć w szpitalu, po paru godzinach po zabiegu wychodzi do domu. Jak znaleźć dobre szpitale realizujące tego typu zabiegi? Nic trudnego, starczy w wyszukiwarce wbić frazę: artroskopia Wrocław.