Jakie czynności są, a które nie są wykonywane w hospicjach?

Hospicja to przeważnie relatywnie niewielkie instytucje obejmujące swą opieką osoby umierające, czyli znajdujące się w ostatniej fazie swego życia oraz cierpiące z powodu przewlekłych chorób (przykładowo nowotworów albo innych o podobnym przebiegu).

U osób takich niestety zakończyło się leczenie przyczynowe.
W takim miejscu jak hospicjum zespół stara się nieustannie gwarantować względnie właściwą opiekę na finalnym rozdziale życia. Zapewnienie opieki w hospicjum znaczy nade wszystko walkę z bólem, zapewnienie komfortu oraz wSPArcia tak chorym ludziom, jak i ich rodzinie. Hospicjum to w zasadzie nie tyle miejsce, a chyba wieloaspektowy program opieki nad umierającą osobą. Głównym celem funkcjonowania podejmowanego w hospicjach jest podnoszenie i podtrzymywanie właściwej klasy życia pacjentów poprzez zabezpieczenie ich zapotrzebowań, które związane są z objawami choroby, zabezpieczenie potrzeb emocjonalnych czy też oczywiście duchowych.
hospicjum

Autor: The National Guard
Źródło: http://www.flickr.com
Hospicja kierują się zasadą akceptacji nieuchronności zgonu. Nie używa się tu zatem uporczywej terapii, jakiej celem jest przedłużenie życia pacjenta wszelkimi metodami. Hospicja nie prowadzą diagnostyki albo oceny postępowania choroby. Leczenie koncentruje się wyłącznie na kontrolowaniu uciążliwych symptomów psychologicznych oraz somatycznych.

Cały czas interesuje Cię ten temat? Kliknij w poniższy link i pod nim jest autorska strona (http://www.grupaeuromed.pl/), gdzie odkryjesz ekstra wiadomości.

W hospicjach nie odnajdziemy respiratorów, nie są stosowane powszechne w medycynie ratowniczej wlewy dopaminy czy też epinefryny, które sztucznie utrzymują ciśnienie chorego. Nie przetacza się także krwi nawet jeżeli zabieg ten jest niezbędny, pacjent kierowany jest do szpitala. Ponadto nie jest przeprowadzana reanimacja. W hospicjum stwarzane są warunki godnej śmierci. Robi się to możliwie bez fizycznego cierpienia oraz cierpienia psychicznego.

W tego typu miejscach tworzona jest przyjazna oraz względnie domowa atmosfera tak dla pacjentów jak i rodziny. Należy pamiętać o tym, że w hospicjum nie przedłuża się za wszelką cenę życia pacjenta ani się go nie skraca.