Masaż, czyli kuracja za pomocą dotyku – dlaczego warto skorzystać z zabiegu?

Masaż stanowi jedną ze starszych metod leczenia, która wpływa na niemal cały organizm człowieka, jak również na jego psychikę. Odpowiednio zrobiony może zrelaksować napięte mięśnie, wycisza układ nerwowy, koi bóle mięśni. Ale jakie konkretne skutki dla naszego organizmu może on spowodować? Aktualnie masaż jest asocjowany w szczególności jako rodzaj leczenia najróżniejszych bólów mięśniowych i nie tylko. Klasyczny masaż jest kojarzony przede wszystkim z postępowaniem niwelującym ból w partii kręgosłupa i pleców, powstały na skutek zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji, np. w szkole czy biurze.

masażysta

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Posiada on jednakże znacznie więcej zastosowań. Fizjoterapia (zobacz fizjoterapia wrocław) w formie masażu jest zalecana pacjentom po najróżniejszych urazach, jak również po długim przebywaniu w łóżku, gdyż może ona usprawnić słabe mięśnie i powstrzymać ich zanik. Sportowcy najczęściej korzystają z oferty masażystów, by pobudzić i uelastycznić swoje ścięgna i stawy, co zwalcza niebezpieczeństwo wystąpienia kontuzji.

Za pomocą masażu możemy również usprawnić proces oddychania – ruchomość klatki piersiowej zostaje polepszona, a potrzebne do oddychania mięśnie stają się mocniejsze. Fizjoterapia jest również stosowana u osób z obniżonym ciśnieniem i przeróżnymi chorobami krążenia – po zabiegu krew zaczyna lepiej krążyć, a serce lepiej pracować, dzięki czemu np. znacznie szybciej wchłaniają się krwiaki. Interesujący jest fakt, że masaż może oddziaływać nawet na odporność człowieka. Dzięki temu nie jesteśmy tak narażeni na różne wirusy i nie chorujemy tak często. Masaż jest również zalecany w celach kosmetycznych. Może on w łatwy sposób poprawić kondycję skóry i zapobiec powstawaniu cellulitu oraz zmarszczek.

Z powodzeniem usunie on toksyny z organizmu i zapobiegnie tworzeniu obrzęków, dając uczucie lekkości. Masaż jest także doskonałym sposobem na natychmiastową oraz długotrwałą poprawę samopoczucia. Podczas masażu w mózgu człowieka powstają endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. Dzięki temu pozwala on nam na całkowite rozluźnienie myśli i zapomnienie o codziennych kłopotach – czujemy się szczęśliwi i spokojni, a równocześnie pełni energii do dalszego działania. Dlatego też jest on polecany w szczególności osobom, które wykonują zawody grożące wysokim poziomem stresu.