Różnice dzielące białą, czerwona a zieloną herbatą – właściwości. Porady dla smakoszy

Herbata zawojowała polski rynek spożywczy. Co prawda wciąż cieszy się mniejsza popularnością niż kawa jednak ma coraz większe grono smakoszy. Herbata zwykle jest kojarzona z naparem rozgrzewającym, uspokajającym i mającym działanie lecznicze, jednak niektóre jej typy potrafią działać równie dobrze, a nawet o wiele lepiej niż kawa.

Istnieją cztery główne typy herbaty: biała, zielona, czerwona i czarna. Każda z nich posiada inne właściwości i działanie na zdrowie człowieka. Jednak większość z nich można kupić, jeśli chodzi nam po głowie herbata sklep odnajdziemy w każdym mieście, a herbata będzie w nim tylko jednym z wielu produktów służących to jej zaparzenia. Wystarczy chwila w Internecie i na hasło typu: „czerwona herbata sklep” otworzy się przed nami wiele możliwości. Jedna z najbardziej polecanych jest biała herbata, co prawda jest to gatunek najdroższy, jednak ma spore grono koneserów. Produkowana jest głównie w Chinach w ściśle określonych warunkach. Pochodzi ona tylko z pąków liści.

herbata

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com

Napar ma jasną słomkowa barwę. Herbata ta posiada właściwości pobudzające (w jej skład wchodzi kofeina) oraz dostarcza organizmowi dużej dawki witamin C. Posiada ona również właściwości antymutagenne i antyoksydacyjne, dlatego poleca się ją osobom, które mogą być obciążone rodzinnie rakiem. Herbata zielona to najbardziej popularna, a zarazem najstarsza z herbat, posiada wiele odmian, często jest mieszana z kwiatami jaśminu i lotosu. Podczas produkcji świeżo zebrane liście pozostawia się do przeschnięcia i poddaje się je obróbce cieplnej, a to znaczy, że herbata nie przechodzi procesu utleniania. Przy przygotowywaniu zielonej herbaty należy pamiętać, że woda musi mieć 60-85 stopni. Jeżeli herbata ma działać pobudzająco należy parzyć ją 120-180 sekund.ciastka (polecamy łącze)Zielona herbata dobrze działa na serce, wątrobę i nerki, łagodzi też symptomy reumatyzmu, ma też wiele innych zdrowotnych zastosowań.

Czerwona herbata pochodzi głównie z Chin i Tajwanu, procesy fermentacyjne zachodzą w niej w krótszym czasie niż w przypadku czarnej herbaty, dlatego duża część z jej wartości odżywczych zostaje zachowana. Jeżeli wrzucimy w wyszukiwarkę słowa czerwona herbata sklep internetowy może mieć ją w odnośniku pu-erh (kliknij). Rodzaj pu-erh zalicza się do jednej z najbardziej skutecznych herbat pomagających w odchudzaniu, pomaga też ludziom mającym problemy z miażdżycą, nadciśnieniem i cholesterolem . Podsumowując, decydując się na zakupy powinniśmy obrać kierunek herbata sklep i wybrać jeden z wyżej wymienionych rodzajów herbat, należy przy tym pamiętać, że najlepiej wybierać herbaty liściaste.

Herbata to wspaniała rzecz na długie zimne wieczory. Napar ten jest w stanie działać zarówno pobudzająco jak i uspokajająco, a poza tym nie nabawimy się od niego wrzodów żołądka, jak dzieje się to od czasu do czasu w przypadku nadużywania kawy. Warto udać się do sklepu i zakupić sobie nieco tego zielonego złota.