Z jakiej przyczyny zapłodnienie in vitro budzi wciąż tak wiele kontrowersji?

Posiadanie przez nas dzieci jest z pewnością marzeniem dużej części naszego społeczeństwa. Jest to bowiem w pewnej mierze nasza oczywista kolej rzeczy, która ma miejsce w toku naszego życia. Niestety w pewnych wypadkach zdarzają się sytuacje niepłodności pary, co rzecz jasna przekreśla ich możliwości na posiadanie potomstwa przy użyciu znanych metod planowania rodziny.

in vitro

Autor: David Santaolalla
Źródło: http://www.flickr.com
Sztuka lekarska nie pozostaje pomimo tego obojętna na tego typu zapotrzebowanie społeczeństwa, czego skutkiem jest opracowana i coraz bardziej popularna metoda, jaką jest zapłodnienie in vitro. Jest to metoda, która otwiera przed nami okazałe możliwości leczenia niepłodności par. Niemniej jednakże w dalszym ciągu słychać mnóstwo głosów krytycznych, które wypowiadają się absolutnie negatywnie na temat tego sposobu leczenia. Chociaż w większości wypadków jest ona całkowicie zdrowa i bezpieczna dla matki, jak i dla dziecka, to jednak wciąż budzi wiele emocji. Z jakiej przyczyny zatem ten przedmiot jest tak nader gorąco rozważany?

Na początku trzeba pokrótce przedstawić zapłodnienie in vitro. Jest to zabieg, który w swojej podstawie opiera się na nienaturalnym doprowadzeniu do związania się komórek jajowych z nasieniem mężczyzny. Jest to określane jako technika rozrodu wspomaganego, która w dużej mierze opiera się na zapłodnieniu pozaustrojowym. Głównym źródłem emocji wobec takiego rozwiązania jest niezbędność zastosowania wielu embrionów, co jest wyjątkowo krytykowane przez przedstawicieli branży zarówno medycznej, jak i moralnej (zobacz na stronie na więcej na tutaj na na stronie na więcej na na stronie na tutaj na więcej na tutaj na przykłady na ).

W tym miejscu powinno się dodatkowo odnotować, że zapłodnienie in vitro w wielu przypadkach rozważane jest jako ostateczna metoda na zwalczenie trudności bezpłodnej pary. Opracowano bowiem kilka innych kuracji, które również mogą wywołać oczekiwany skutek. Niestety coraz częściej spotykamy się z wypadkami bezpłodności mimo prowadzenia skutecznego leczenia. W takich wypadkach zapłodnienie in vitro wydaje się być wyłączną racjonalną metodą posiadania potomstwa. Zdecydowanie się na tego rodzaju zabieg jest w zasadzie kwestią osobistą, jaka powinna zostać w razie potrzeby dogłębnie przez nas przemyślana.

Jeżeli zaciekawił Cię ten tekst, zobacz ten link – to bezsprzecznie świetne omówienie (https://niebieskarzeka.pl/psychoterapia-indywidualna/) tej sprawy. Koniecznie to zobacz!

Pod żadnym pretekstem nie możemy w następstwie tego potępiać par, jakie zdecydowały się na takie rozwiązanie.