W jaki sposób zapobiegać objawom ADHD – Problem ze skupieniem uwagi

Problem z koncentracją, wzrost nadpobudliwości – to widoczne cechy osób z ADHD. Ta nieprzyjemna przypadłość, jeśli nie jest leczona od młodości, spowoduje w przyszłości wiele rozczarowujących skutków. Jak możemy starać się zapobiec choć trochę skutkom ADHD?

dziewczynka na huśtawce

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Schorzenie daje się poznać publicznie już w wieku małolata. Łatwo rozpoznamy dzieciaka, który jest bardziej ruchliwy, mniej skłonny do słuchania zdań rodziców i wychowawców. Już wówczas widzimy u dziecka objawy typowe dla ADHD – rozkojarzenie pod wpływem wielu bodźców naraz (czego nie widać aż tak u normalnych dzieci), nieuważne słuchanie, problemy z zapamiętywaniem poleceń itd.

Nie każda zwiększona ruchliwość jest objawem schorzenia. Jeśli jednak u małego dziecka włączają się tiki i ruchy agresywne (związane np. z nieumiejętnością wysiedzenia na krześle przy posiłku lub, gdy jego aktywność nosi znamię niespokojnej czy nie potrafi połączyć aktywnego wypoczynku ze spokojnymi ruchami) wtedy są to objawy ADHD. Dzieci cierpiące na to schorzenie już za młodu czują się inni od normalnych kolegów z klasy – poczytaj. Nadpobudliwe dzieci mają problemy z budowaniem charakteru, np. pokory. Wyczekanie na swoją kolei, konkurencja, mozolna praca, która dopiero po jakimś czasie da efekty – w tych sferach mają trudne, ale możliwe do nadrobienia zaległości.

psycholog

Źródło: flickr.com
Terapia psychologiczna nie wyeliminuje na trwałe zaburzenia ADHD. Najistotniejsze dla rodziców dzieciaka z ADHD jest jak najszybsze zdecydowanie się na tego rodzaju terapię. Jest ona, na tym etapie, formą opieki, mającą na celu wyciszenie dziecka i wyrobienie w nim mechanizmów, którymi zastąpi w życiu swoje niedoskonałości.

Praca nad roztargnionym dzieckiem przynosi skutki, kiedy wspólny model leczenia wypracowują rodzice i psycholog. Dziecko, przechodzące terapię do południa w przedszkolu, w rozmowie z psychologiem i w porze obiadowo-wieczornej w domu, szybciej przyswoi zdrowe mechanizmy.

U dorosłych problem(zobacz prywatny ośrodek leczenia uzależnień) z ADHD wygląda inaczej. Są świadomi swoich nadpobudliwych genów i nauczeni jak skrywać i nie dać poznać o swojej nadpobudliwości, braku koncentracji itd. Są uczeni rozmowy ze sobą, co pozwala na naukę intuicji i tłumienie impulsywności.

Osobom zainteresowanym tym i innymi kwestami psychologicznymi, rekomendujemy stronę .