Opieka gwarantowana w zakładach opieki paliatywnej

Hospicjum jest miejscem o bardzo specyficznej roli. Głównym zadaniem instytucji tego rodzaju jest zapewnianie opieki ludziom śmiertelnie chorym, znajdującym się w zaawansowanym stadium choroby. Niejednokrotnie tymi schorzeniami są na przykład nowotwory złośliwe.

Zadaniem takiego zakładu jest ulżenie chorym w ich cierpieniach, możliwe wyeliminowanie bólu i zapewnienie godnej egzystencji w tym czasie. Działają rozmaite specjalne typy tych zakładów, zaliczają się do nich przykładowo placówki przeznaczone wyłącznie dla osób starszych, jak również zakłady dziecięce. W Polsce działa dużo placówek tego rodzaju, z czego sporo z nich funkcjonuje przy

Zbiórka pieniędzy

Autor: Howard Lake
Źródło: http://www.flickr.com

rozmaitych fundacjach katolickich czy zakonnych – w tego typu miejscach często pracują zakonnice i inni duchowni. Działa po parę placówek tego typu na każdym terenie – na przykład pod hasłem hospicjum śląskie lub hospicjum – Katowice znajduje się aż kilka różnych hospicjów, zarządzanych przez różne organizacje.

Specyfika opieki zapewnianej w hospicjach
Jak już zostało wspomniane, pracownicy zakładów opieki paliatywnej są osobami, których praca ma na celu ulżenie chorym w cierpieniu i złagodzenie ich bólu. Rzecz jasna w inny sposób wyglądają obowiązki pielęgniarki zatrudnionej w hospicjum dziecięcym, a inaczej takiej, która pracuje wyłącznie z osobami starszymi. Każdy pacjent zresztą wymaga trochę innego rodzaju opieki z uwagi na rodzaj choroby, na jaką cierpi i jej stadium. Ogólnie jednak w hospicjach zatrudnione są osoby z wykształceniem medycznym, których obowiązkiem jest codzienna pomoc chorym. Ogranicza się to do tego rodzaju zadań jak przykładowo mycie, karmienie czy zabieranie na spacer ludzi poruszających się na wózkach.

Dodatkowe usługi oferowane w ramach hospicjów
Współczesne hospicja tak samo jak inne zakłady chcą iść z duchem czasu i zapewniać własnym pacjentom jak najbardziej dogodne warunki. Wyszukując w Internecie hasło opieka paliatywna w hospicjum Katowice hospicjum katowice można uzyskać dane o rodzajach tych nowych usług. Będzie to więc przykładowo muzykoterapia, czyli leczenie z wykorzystaniem dźwięków, która to metoda może przynieść chorym dużą ulgę. Oprócz tego obecnie w większości placówek pacjenci oprócz stałego kontaktu z lekarzami mają opcję otrzymania opinii psychologa.