Czemu dobrze jest pić herbatę? Jakie posiada właściwości, na jakie dolegliwości jest dobra?

Mamy całe mnóstwo typów herbat, natomiast najbardziej powszechne to czarna, zielona oraz czerwona. Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów świata, i nic dziwnego, gdyż ma rzeczywiście niezliczoną ilość plusów.

Herbata Irving

Autor: Irving Tea
Źródło: Irving Tea
Herbata to napar z pąków i liści wiecznie zielonego krzewu z rodzaju Camelia, który ma charakterystyczne listki – o ząbkowanej, skórzanej strukturze. Ma różne kwiaty – od bardzo jasnych do różowych, są malutkie i wonne, ma ona także małe brunatne, zdrewniałe owoce. Rośliny te uprawia się w różnych krajach w okolicach zwrotnika, największa ilość natomiast w Chinach i Indiach, jednak są także uprawiane poza terenem Azji. Do produkcji stosuje się pączki oraz liście, poddaje się je suszenie, czasem fermentacji. Herbatę można dostać praktycznie wszędzie, a ostatnio popularne są białe herbaty.

Pragniesz poznać inne tak samo przydatne wskazówki? Jeśli tak, to zobacz tutaj przyczepa rolnicza tandem, a niewątpliwie nie odczujesz rozczarowania.

Herbata zielona wytwarzana jest z liści, jakie nie są fermentowane, gdyż zaraz po zerwaniu przeprowadzany jest proces suszenia. To powoduje, iż zachowuje się wiele cennych rzeczy, jakie znajdują się w świeżych liściach. Takie właściwości zdrowotne są już znane oraz wykorzystywane od tysiącleci, szczególnie w medycynie chińskiej. Współczesne badania pokazują, że w tej herbacie można odnaleźć ogromne bogactwo antyoksydantów, na przykład grupę związków polifenolowych o nazwie katechiny. Są to silne antyoksydanty, jakie biorą udział w likwidacji wolnych rodników uszkadzających komórki i prowadzą do nowotworów.

filiżanka

Źródło: pixabay.com
Czerwona herbata z dodatkami to herbata półfermentowana. Najbardziej znana jest fermentowana wolno chińska Pu-Erh. PuErh jest z okręgu Yunnan, z Chin. Naukowcy uważają, iż czerwona herbata zyskuje swoje lecznicze właściwości oraz wspaniały zapach dzięki wolnemu procesowi fermentacji. Jej zbawienne działanie jest tym bardziej skuteczne, im dłużej pozwala jej się dojrzewać we właściwych warunkach. Czerwona herbata posiada różne związki, takie jak garbniki, alkaloidy oraz minerały. posiada bardzo małe ilości kofeiny oraz taniny, dzięki czemu nie upośledza pochłaniania żelaza, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które są wrażliwe na kofeinę. Jak widać, herbata to napar mający niesamowicie dobry wpływ na nasz organizm. Dobrze jest, wiedząc o tych właściwościach pić ją jak najczęściej.