Co zrobić żeby się nie jąkać?

Początek choroby można przegapić: dziecko czasami przeciąga sylaby i zacina się. To właśnie objawy jednej z bardziej złożonych wad wymowy, która może zaważyć na całym życiu. Nie istnieje lek na jąkanie, jednak jest terapia, pomagająca łagodzić tę przypadłość.

Autor: timsamoff

Skąd się bierze jąkanie?Trudno powiedzieć, gdzie jest powód tego problemu komunikacyjnego.Istnieje jąkanie organiczne to złożone upośledzenie fizyczne. Inny rodzaj to jąkanie czynnościowe może być wywołane traumą, stresującym przeżyciem. Zdarza się, że dzieci jąkają się jedynie w szkole – w stresującej grupie społecznej.

Każde dziecko będzie rozwijało się w innym tempie. Niektóre zaczynają mówić wcześniej, inne w pewnym sensie wstydzą się mówić. Między 4 a 8 rokiem życia może się zdarzyć, że dzieci mogą się jąkać. To bardzo często połykanie sylab, znamienne jest też częste zacinanie się. Mogą to być tylko przejściowe trudności i szybko ustąpią, dlatego też ten problem nazywa się jąkaniem rozwojowym. Jednak w tych najtrudniejszych rodzajach wada wymowy zamienia się w osobistą tragedię. Jąkający czuje ucisk i brak tlenu w piersi, a słowa, pomimo trudu, nie przeradzają się w dźwięki. Do tego mogą dojść skurcze mięśni twarzowych, które są źródłem następnych stresów, dodatkowo utrudniając chorobę. Wyjściem jest jest specjalistyczna terapia i sprawdzony neurologopeda Anna Szerszeńska ze stolicy.

Autor: flattop341

Terapia logopedyczna działaKlasyczne ćwiczenia na jąkanie pozwalają rozluźnić aparat mowy. To najczęściej nadmuchiwanie balonów, masowanie policzków i artykulacja sylab do lusterka. Niezbędna jest terapia(zobacz psychoterapia indywidualna opole z psychologiem. Chorzy często mają nawet problem z codziennymi zachowaniami takimi jak wykonanie telefonu, wizyta w kiosku, a porażki pogłębiają problem. Bardzo ważne jest to , by mieć odrobinę dystansu i nie wstydzić jąkania. Zwalczenie stresu to pierwszy krok do spokojnej rozmowy.

Jąkanie to wielopłaszczyznowe, bardzo trudne zaburzenie komunikacji. Chorym może pomóc dobry logopeda Warszawa jest głównym w kraju ośrodkiem, leczenia takich schorzeń.

Źródło: szerszenska.com