Jakie mogą być początkowe symptomy zaćmy?

Dzięki zmysłowi wzroku ludzie odbierają aż 80% bodźców. Niestety narząd ten jest narażony na znaczną ilość czynników, które mogą mieć na nie niekorzystny wpływ. Wywołują one różne choroby, do których zalicza się m.

in. zaćma.
Może objawiać się ona zmętnieniem soczewki. Przeważnie spotyka ona ludzi starszych, ale mogłaby być również wywołana innego rodzaju czynnikami niż wiek. Mogłyby to być m.in. galaktozemia, zażywanie sterydów (zaćma kortyzonowa) czy też urazami (choćby zaćma popromienna lub hutnicza). Ponadto zaćmę mogą wywoływać powikłania związane z innego typu chorobami oczu.

Intryguje Cię tematyka podnoszona w tym tekście? Zobacz oprócz tego też inne podobne materiały – zwyczajnie wejdź tutaj słomki bambusowe.

Jeżeli chodziłoby o pierwsze objawy zaćmy, to należą do nich sukcesywne zmniejszanie się ostrości wzroku, szybsze męczenie się narządów wzroku, zamglone widzenie, kłopoty z oceną dystansu czy też samym poruszaniem się. Dużym utrudnieniem przy diagnozowaniu tej choroby jest to, że katarakta może występować w jednym albo obu oczach. Jeżeli jedynie w jednym, to chorzy wielokrotnie bagatelizują pojawiające się u nich symptomy, co niestety wyłącznie powiększa ich problem.

operacja

Autor: Asha Pagdiwalla
Źródło: http://www.flickr.com

Należy jednak wiedzieć, że nie tylko zaćma może wywoływać zaburzenia ostrości widzenia. Najbardziej istotne jest to, żeby w przypadku zauważenia tego symptomu natychmiast udać się do okulisty, który zbada przyczynę takich symptomów. Na szczęście zaćmę możemy leczyć za pomocą operacji wszczepienia innej soczewki. Oczywiście najlepsze wyniki byłyby, jeżeli pacjent zgłosiłby się zaraz po zaobserwowaniu symptomów chorobowych.

Jakkolwiek Leczenie katarakty jest możliwe na każdym etapie rozwijania się tej dolegliwości. Niestety wyjątek stanowi najbardziej zaawansowany etap zaćmy. Dlatego też jeśli zauważymy u siebie pogorszenie ostrości widzenia, lepiej pójdźmy do lekarza.