Kierowanie samochodem – o czym trzeba wiedzieć w temacie zdrowia kierowcy?

Osoby, które chcą zdobyć prawo jazdy muszą wcześniej przejść badania lekarskie. Badania lekarskie odnoszą się nie tylko do osób, które planują dopiero zdobyć prawo jazdy, ale również kierowców, którzy już zdążyli prawo jazdy zdobyć. Ten ostatni obowiązek odnosi się do kierowców zawodowych. Badania kierowców to również badania psychologiczne. Badania kierowców, które wykonuje posiadający określone uprawnienia psycholog transportu składają się z dwóch części.

badania kierowców

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

Część pierwsza to pisemny test psychologiczny, część druga to test, którego celem jest ocenienie sprawności psychoruchowej kierowcy. Z kolei kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii C i D, a więc osoby, które wykonują zawód kierowcy zawodowego muszą wykonać jeszcze inne badania. Do badań obowiązkowych zalicza się badanie wzroku przeprowadzane u lekarza okulisty oraz badania neurologiczne. W przypadku kierowców zawodowych wymagane jest wykonywanie także badań ogólnych, które są w stanie wykazać, czy osoba ta cierpi na przykład na cukrzycę. Osoby będące diabetykami mogą mieć trudności z otrzymaniem zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, który pozwoli im pracować dalej w zawodzie kierowcy. Osoby, które wiele czasu spędzają prowadząc samochód naprawdę często uskarżają się na bóle pleców. Dolegliwości kręgosłupa są nawet uznane za jedną z chorób zawodowych , która dotyka kierowców. Muszą więc oni dbać szczególnie o swój kręgosłup. Jedną z form dbałości jest rehabilitacja kręgosłupa. Profesjonalna rehabilitacja kręgosłupa obejmuje dużo ćwiczeń, z których niektóre każdy kierowca tachograf przepisy może wykonywać samodzielnie w domu. W trosce o kręgosłup każdy , kto jest kierowcą zawodowym powinien dbać także o to, aby jego postawa za kierownicą była właściwa.

Więcej na ten temat – rehabilitacja dzieci kraków

rehabilitacja kręgosłupa

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy kierowca powinien siedzieć w pozycji wyprostowanej, a jego kolana muszą znajdować się niżej od miednicy. Podczas pobytu w domu kierowcy powinni unikać przesiadywania w głębokich fotelach, kręgosłup wyjątkowo tego nie lubi. Po zakończonej pracy powinno się na kilka, kilkanaście minut położyć się na podłodze z nogami uniesionymi do góry. Taka pozycja pomaga rozluźnić mięśnie kręgosłupa, zapobiegnie bólom pleców , które pojawiają się podczas jazdy. Dzięki temu osoba prowadząca samochód może skoncentrować się na pracy, a nie na tym, że w jakiejś części ciała pojawia się ból.

Powiązany artykuł: