Jak opalać się prawidłowo – ważne kroki

Kiedy zbliżają się wakacje wielu z nas chce, by „złapać nieco słońca” i opalić się. Wygrzewanie się w pełnym słońcu jest oczywiście bardzo miłe, należy jednak mieć świadomość, że również niebezpieczne. Jeżeli chcemy się opalać powinno się zapoznać z bazowymi radami, które pomogą w tym procesie i za pomocą których nie narazimy naszej skóry na powikłania. W jaki sposób zdrowo się opalać?

Opalanie na plaży

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia
Zazwyczaj zdrowe opalanie kojarzone jest z używaniem specjalnych kremów z filtrem. Gdy kupujemy kosmetyki do opalania apteka będzie doskonałym miejscem, gdyż farmaceuci zdecydowanie dobiorą prawidłowy preparat dla naszej karnacji. Należy upewnić wcześniej, który ma fenotyp i w związku z nim dobrać kosmetyk. Istnieją 4 fenotypy. Pierwszy to mleczna cera bądź pokryta piegami, kolor włosów jest to z kolei rudy albo jasny blond. Następny posiada cerę lekko różową i jednocześnie włosy o kolorze ciemnego blondu, choć fenotyp dotyczy także szatynek i brunetek z omówionym typem skóry. Kiedy cera jest lekko oliwkowa, a włosy ciemniejsze, mowa o fenotypie III.

Ostatni to ciemnobrązowe włosy oraz śniada karnacja. Sprawdzenie fenotypu jest niezwykle istotne w doborze filtrów. Dobre kosmetyki nie są jednakże jedynym wyznacznikiem zdrowego opalania.

Chcesz pogłębić swoją wiedzę z tego tematu? Chcemy pomóc. Trzeba przejść na kolejną stronę i tam dowiedz się więcej psychoterapia indywidualna wiadomości.

Jeśli chcemy opalić się równomiernie i poprawić kolor, należy zacząć przygotowania wcześniej. Przede wszystkim istotne jest przygotowanie skóry. Kiedy zależy nam na równomiernej opaleniźnie trzeba wykonać pilling, który zetrze stary naskórek. Dodatkowo, jeżeli chcemy uzyskać ładny kolor, możemy łykać Beta Karoten w kapsułkach. Trzeba pamiętać o kilku kwestiach, przede wszystkim opalanie powinno być przerywane między godziną 11:00 a 15:00, gdy słońce nagrzewa najmocniej.

Oprócz tego leżenie się godzinami także jest naprawdę szkodliwe, warto skracać czas do 20 minut, ale opalać się częściej. Zdecydowanie trzeba okrywać głowę i nie narażać jej na bezpośrednie przegrzanie. Jeżeli chcemy uniknąć udaru słonecznego, musimy ochraniać naszą głowę i kark. Nie wolno zapominać o nawilżaniu, nie tylko zewnętrznym, lecz także od wewnątrz. Zobacz takżeapteka OTC.

Podczas opalania trzeba dużo pić. Woda jest bardzo ważna i nie należy jej pomijać. Jeżeli posiadamy różnego typu znamiona, je również musimy chować przed słońcem. Dodatkowo, gdy tylko poczujemy, że krem do opalania się wchłonął, powinniśmy nałożyć kolejną warstwę.

Racjonalne opalanie nie jest niełatwe i naprawdę każdy może „łapać słońce” bez narażania się na niebezpieczeństwo. Trzeba jednak pamiętać o powyższych poradach i dopiero po ich wprowadzeniu rozpocząć ten proces. Dzięki temu będziemy pewni, że nie wykonamy sobie i naszej cerze żadnej krzywdy. O jednym warto pamiętać szczególnie – najistotniejsze jest zdrowie. I tego trzeba przestrzegać najmocniej.