Kiedy może pomóc psycholog dla dzieci? Na czym polega psychoterapia dziecięca? Jakie zachowanie dziecka jest niepokojące?

Czasami zdarza się, iż nie tylko dorośli potrzebują pomocy psychologa w ciężkich momentach. Wymagają jej również dzieci, które nie radzą sobie z ciężkimi przeżyciami, lub po prostu z trudnościami dnia codziennego. Kiedy zgłosić się do takiego specjalisty?

smutny chłopiec

Autor: Centrum Komunikacji Gordona,
Źródło: Centrum Komunikacji Gordona,
Dosyć częstym problemem, gdy przydatny jest psycholog dziecięcy, są trudności kiedy dziecko nie mówi, lub mówi bardzo mało. Tego typu problemy mogą dotyczyć całkiem małych dzieci około 2 lat, jakie jeszcze nie gaworzą. Tak samo jak starszego dziecka, jakie mówi tylko pojedyncze słowa. Czasami pomoc logopedy jest pomocne, jednak niestety zdarza się tak, iż za takimi problemami stoją inne sprawy. Problem wszak może być psychologiczny. Psycholog dziecięcy oceni rozwój dziecka oraz pomoże znaleźć przyczynę problemów – psycholog z miasta Bochnia>.

Czasem przyczyną, dla jakiej udajemy się do psychologa jest dziwne zachowanie dziecka. Natarczywe obgryzanie paznokci, to pewnie jedno z częstych niepokojących rzeczy. Natomiast zdarzają się również takie jak uderzanie głową w podłogę, jąkanie jak również wyrywanie włosów z głowy. Dzieciaki często mają problem z poradzeniem sobie z napięciami. Nie potrafią sobie zbyt dobrze radzić ze stresującymi sytuacjami. Czasami pomimo szczerych chęci, rodzic nie widzi przyczyny tego typu zachowania. Psycholog jest w stanie z dobrym skutkiem w takiej sytuacji pomóc.

Czasami w momencie głębszych problemów czy traum przyda się dziecięca psychoterapia. Jest ona inna od tej, na którą chodzą dorośli. Dziecko Tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że uczestniczy w terapii. Spotkanie to bardziej rodzaj zabawy, z dużą ilością różnych aktywności. Jest i malowanie, i śpiewanie i granie scenek. Bardzo duża rolę w tego typu psychoterapii mają do spełnienia sami rodzice. Psychoterapia jest przydatna, gdy dziecko ma lęki, ma fobie albo nerwice. Na takich zajęciach dzieciaki uczą się jak rozwiązywać swoje problemy oraz są bardziej pewne siebie. Dobrze jest skorzystać z tego rodzaju pomocy, by wesprzeć naszą pociechę w radzeniu sobie z ciężkimi sytuacjami.

psychologia

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieje jeszcze sporo innych sytuacji, kiedy pomoc psychologa lub dziecięcego psychoterapeuty jest ogromnie istotną rzeczą. Nie można bagatelizować tego, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Czasami, opiekunom trudno jest popatrzeć z boku i dostrzec źródło problemów. Wtedy pomóc może właśnie specjalista – dowiedz się więcej.