Otyłość i efektywne sposoby walki z nią

Nadwaga i otyłość z wolna stają się zjawiskami niezwykle rozpowszechnionymi w obecnym świecie. Bardzo często można na ulicach miast spotkać osoby wyraźnie otyłe, które na przykład mają duże kłopoty z poruszaniem się. Przy trwającej od jakiegoś czasu modzie na zdrowy i aktywny tryb życia wzrasta niestety także odsetek osób, odżywiających się w sposób niewłaściwy.

dieta, odchudzanie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Wypływa to chociażby z tego, że liczba lokali gastronomicznych typu fast food rośnie w szybkim tempie, a są one bardzo popularne. Oprócz tego obecnie aktualnie niezwykle rozpowszechniony jest siedzący tryb życia, opierający się na siedzeniu przed ekranem komputera przez bardzo długi czas. Taki sposób spędzania czasu jest szkodliwy nie tylko dla wzroku. Oddziałuje też szkodliwie na kręgosłup (stawy kręgosłupa) i postawę, szczególnie że zwykle postawa przyjmowana przed komputerem nie jest prawidłowa. Praca wykonywana na komputerze z kolei sprzyja niepoprawnemu odżywianiu się i jedzeniu w dużych ilościach niezdrowych przekąsek.

Odchudzanie
Zasadniczym sposobem pozbywania się zbędnych kilogramów jest przestrzeganie właściwej diety. Najlepiej jeżeli jest ona opracowana przez specjalistę dietetyka, a osoba odchudzająca jest pod jego nieprzerwaną kontrolą. Specjalista taki nie tylko doradzi w sprawie diety, ale również ułoży jadłospis odpowiadający potrzebom danego pacjenta. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, gdyż nie ma potrzeby liczenia kalorii każdego produktu i wybierania co można spożywać, a czego nie. Poza dietą ważną częścią utraty wagi jest również ruch. Jest on koniecznym uzupełnieniem diety, pozwala bowiem na spalanie większej liczby kilogramów.

Leczenie
Bywają jednak sytuacje tak dużej nadwagi, że trzeba wprowadzić specjalne metody leczenia lub wręcz zabiegi operacyjne opisane na . Optymalna metoda określana jest zawsze przez lekarza i dopasowywana do potrzeb konkretnego pacjenta. Jest przykładowo sporo środków farmakologicznych, które pomagają w utracie wagi. Nierzadko jednak lista ich działań niepożądanych jest bardzo obszerna. Jest również wiele metod operacyjnych, do jakich zalicza się Zastosowanie specjalnej opaski. Opaska na żołądek jest jedną ze skuteczniejszych metod (więcej na ), dzięki której ludzie są w stanie stracić kilkadziesiąt kilogramów w ciągu roku.