Usługi dentystyczne w Polsce – jeszcze bezpłatne czy już jedynie za pieniądze

Próchnica, chore dziąsła i to co najgorsze stały ból zęba to wszystko prowadzi nieszczęśnika do gabinetu stomatologicznego. Co raz częściej jednak za te odwiedziny dużo.Nieodpłatne usługi dentystyczne nadal istnieją w naszym kraju, jednak oczekiwanie na nie jest niejednokrotnie dosyć długie. Przyzwyczailiśmy się już do kolejek u ortopedy i okulisty, narzekamy na czas potrzebny do umówienia badania u neurologa, natomiast nikt nie oburza się na długie oczekiwanie na przyjęcie do dentysty, co więcej przychodząc do tego specjalisty zawsze mamy przy sobie pieniądze.

szyld

Autor: Carl Wycoff
Źródło: http://www.flickr.com
Dentysta stał się lekarzem leczącym głównie za pieniądze prywatne. Jednak spora ilość gabinetów ma zawarte umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, warto więc dowiedzieć się jak długie u danego lekarza obowiązuje czas oczekiwania i czy opłacając wizytę ze swoich pieniędzy nie jest nam doliczana również wizyta na koszt ubezpieczyciela. NFZ dał możliwość weryfikacji swoich wizyt u różnych specjalistów (stomatolog, kardiolog, lekarz skórny – to nie ma znaczenia), jeśli zostały one dokonane w placówkach, które Fundusz kontraktuje. Pacjent może sprawdzić dane od 2008 roku i zweryfikować czy dentysta. którego odwiedził kilka lat wcześniej właściwie zakwalifikował wizytę. Warto korzystać z państwowej służby zdrowia, nawet jeśli oczekiwanie na zabieg czy usługę może zająć długie miesiące czy lata, warto także szukać specjalistów i gabinetów, które oferują wykonanie zabiegu w ramach ubezpieczenia lub za niewielką dopłatą (może znajdzie się jakiś stomatolog, który zrobi na przykład licówki porcelanowe legnica w niewysokiej cenie). Listy oczekujących dotyczą najczęściej bardzo drogich zabiegów jak wszczepienie endoprotezy w ortopedii lub są wynikiem popularności danego specjalisty, co widać zwłaszcza u ginekologów. Prywatne gabinety stomatologiczne mają raczej krótkie okresy oczekiwania, jednak zdarza się, że łączą one usługi publiczne z prywatnymi. Zdarzają się również sytuacje, kiedy czekający w kolejce chorzy w dużej ilości rezygnują z usługi z powodu urlopu czy choroby.

Źródło artykułu –

narzędzia stomatologiczne

Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com
Załóżmy, że dana osoba ma termin na licówki porcelanowe za parę miesięcy, w tym samym czasie zaczyna panować epidemia grypy, ludzie odwołują lub przesuwają wizyty u stomatologa, co więcej nie potwierdzają lub nie pojawiają się na planowane zabiegi, stąd chory mający ochotę na licówki porcelanowe dostaje je po kilkunastu dobach od zapisania się na listę oczekujących.

Ciekawią Cię gadżety? Zatem bądź na bieżąco (https://xrayprotect.pl/)! Z tego powodu powinieneś przeglądnąć nowy wpis na frapujący temat, żeby zasięgnąć bardziej dokładnych wiadomości.

Zapisanie się na bezpłatną kontrolę u dentysty nadal jest do załatwienia. System informatyczny który obsługuje listy oczekujących jest nadal w budowie, ale funkcjonuje coraz sprawniej, warto z niego korzystać, poszukując dobrego specjalisty i dogodnego terminu.