Krótka historia leków, niebezpieczeństwa, które występują na świecie w wyniku ich nadużywania

Ludzie od wieków stosują rozmaite substancje przy leczeniu najróżniejszych chorób. Wyciągi z roślin, napary i maści od wieków stosowane były przez najróżniejszych lekarzy, a wiele z nich charakteryzowało się dużą skutecznością ze względu na obecność substancji aktywnych pomagających przy różnych dolegliwościach i chorobach.

lekarstwa

Autor: Nina Matthews
Źródło: http://www.flickr.com

I to właśnie natura dała ludziom przełomowy lek, który odmienił kształt obecnej medycyny, to znaczy penicylinę. Wyizolowany z pewnych pleśni antybiotyk dał możliwość na walkę z nieuleczalnymi chorobami, bo skutecznie zabijał wywołujące je bakterie. Lecz równocześnie stał się początkiem intensywnych badań nad kolejnymi lekarstwami, co doprowadziło do kolejnych przełomowych odkryć. Obecnie większość lekarstw produkowana jest syntetycznie, w fabrykach i laboratoriach.

Na dużą część chorób zostały już wynalezione jakieś lekarstwa, które mogą uratować lub przedłużyć życie, oraz mogą pozwolić na w miarę normalne życie na co dzień. Lecz fascynacja tym, co mogą leki doprowadziła do niezwykle niebezpiecznego zjawiska, jakim stało się ich zbyt nadmierne używanie. Ocenia się, że zaledwie połowa z nich faktycznie leczy dolegliwości, a cała reszta bardziej może zaszkodzić niż pomóc z powodu swoich skutków ubocznych. Bardzo dużym kłopotem są obecnie na przykład antybiotyki. Jeszcze niedawno przepisywano je na wszystko, nie przejmując się zupełnie tym, czy faktycznie będą niezbędne.

Pomijając już wydatki pacjentów na ich kupowanie okazało się w pewnym momencie, że z powodu ich nadużywania pojawiać się zaczęły szczepy bakterii całkowicie odporne na każdy znany lek. Póki co wykrywane są ich sporadyczne źródła, ale w każdym momencie pojawić się może nieuleczalna choroba, która zniszczy ludzkość. Coraz więcej ludzi wpada także w uzależnienie prywatny ośrodek leczenia uzależnień Dom-Rehab od lekarstw, zaczynają je stosować na każdą prawdziwą i wymyśloną dolegliwość. W dużej mierze do czegoś takiego przyczyniły się same koncerny farmaceutyczne, które w pogoni za zyskami zaczęły wmawiać ludziom, że bez zażycia kolejnej pigułki będzie im się źle żyło.