Wszyscy musimy dbać o zęby, żeby mieć zdrowy uśmiech – jednak czasami potrzebne jest ich inwazyjne leczenie

Większość Polaków nie cierpi wizyt u stomatologa. To niemal strach narodowy. Nie znosimy dźwięku przyrządów oraz bólu, który w naszej głowie szybko łączy się z wizytą u stomatologa.

leczenie kanałow

Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com

Mimo wszystko, jednak powinniśmy regularnie umawiać się na wizyty, by sprawdzać stan swych zębów.
Niektórzy boją się przyjść do stomatologa tak mocno, że starają się ignorować ból tak długo, jak tylko są w stanie. Biorą różne tabletki przeciwbólowe lub po prostu siłą woli wmawiają sobie, że ból sam minie. Jednak, po jakimś czasie okazuje się, że odkładanie wizyty było najgorszą decyzją, gdyż ząb bywa już niekiedy martwy w środku. Dawniej ząb byłby zwyczajnie usunięty, ale dzisiaj dentyści wolą tego nie robić. Z tego powodu tak popularne stało się leczenie kanałów. Przez to nasz ząb pozostaje na miejscu. Wpływa to pozytywnie na całe uzębienie i na szczękę. Zęby, które nagle poczułyby obok siebie niezajętą przestrzeń, zaczęłyby się pochylać. Na pewno groziłoby to wypadaniem następnych zębów (usuwanie ósemki warszawa) – tym razem już tych zdrowych. Wobec tego martwy ząb pozostawia się na swym miejscu. Czyści się go wyłącznie w środku. Odtruwa się go i zapełnia korzenie odpowiednio dobranym płynem. Nie posiada już w sobie aktywnych nerwów, ale z zewnątrz wygląda przeciętnie. Myjemy go też tak, jak wszystkie pozostałe zęby.

Leczenie kanałowe jest niemożliwe w cofnięciu, zatem przed podjęciem go, należy się zastanowić. Jednakże, szczerze mówiąc, nie ma żadnego innego rozsądnego wyjścia – żadnej innej opcji, gdy ząb jest już w tak kiepskim stanie.