Skuteczne metody leczenia ortopedycznego – urazy stawów

Rozmaite choroby, niedobory, jak również zaskakujące wypadki prowadzą czasami do przykrych rezultatów. Czasem pozornie zwykłe złamanie albo nadwyrężenie nogi może być trudne do natychmiastowego wyleczenia – szczególnie wymagające przypadki to na przykład uszkodzenie ACL , jak również zerwanie ścięgna Achillesa.

Łóżko do gabinetu medycznego

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak w dwudziestym pierwszym wieku ortopedia jest niebywale zaawansowaną dziedziną medycyny i możliwe jest również w takich sytuacjach nieinwazyjne, szybkie i prawie bezbolesne zwalczenie tych trudności. Aby poznać więcej, na pewno warto posługiwać się informacjami dostępnymi w sieci – można nie tylko odkryć mnóstwo pożytecznych rzeczy na temat nowoczesnych metod, jak na przykład terapia czynnikami wzrostu, ale także rozeznać się w ofertach poszczególnych klinik ortopedycznych i orientacyjnych cenach zabiegów.

Wśród wysokiej jakości usług medycznych powiązanych z ortopedią uzasadnionym uznaniem odznaczają się takie metody terapeutyczne, jak przykładowo wykorzystywanie komórek macierzystych. Ze względu na oszałamiające możliwości adaptacyjne, komórki macierzyste w ortopedii umieją niemalże natychmiastowo zrekonstruować uszkodzoną tkankę kostną lub ścięgien w bardzo zaawansowanych lub dużych urazach, na przykład miażdżonych. W ten sposób przyspieszone jest także samo zabliźnianie się ran. Inna zaawansowana technologia używana w medycynie to terapia (terapia biorezonansowa) czynnikami wzrostu – są to odpowiednio wyspecjalizowane białka służące do przyspieszenia regeneracji rannych tkanek, które w naturze występują w ludzkich organizmach. Taka metoda leczenia znajduje zastosowanie głównie w schorzeniach wywołanych przez nieodpowiednie warunki pracy bądź nieodpowiednie nawyki , jak również spowodowanych przez choroby zawodowe (jak słynny „łokieć tenisisty”), zwyrodnienia. Terapia czynnikami wzrostu przyspiesza także rekonstrukcję ścięgna Achillesa. Czytaj też .

Rekonstrukcja ACL to złożony zabieg ortopedyczny który polega na odnowieniu poprawnej budowy stawu kolanowego. Na ogół (choć nie zawsze) stanowi kolejny etap terapii po artroskopii kolana. Niezbędnym elementem leczenia jest przeszczep więzadła krzyżowego, niezbędnego do odpowiedniego funkcjonowania stawu – jego zaburzenie objawia się czasem w formie obrzęku i niskiej stabilności kolana, bardzo utrudniającego sprawność ruchową pacjenta.

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Zdecydowanie należy pamiętać, że nieleczone urazy ACL mogą prowadzić do przykrych konsekwencji – na przykład do rozległych infekcji, niełatwo wyleczalnych opuchnięć oraz rozmiękania chrząstki stawowej, dlatego też w przypadku diagnozy takiego urazu najlepiej skorzystać z najskuteczniejszych osiągnięć ortopedii. Czytaj też