Jakim urządzeniem jest sterylizacja parowa – krótki opis procesu

Sterylizacja jest specjalnym procesem, który należy wykonywać w każdym szpitalu czy też w placówkach medycznych w celu zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa przy wykonywanych zabiegach. Sterylizacja polega na regularnym niszczeniu wszelkich form drobnoustrojów, które są wielkim zagrożeniem dla zdrowia oraz życia pacjenta.

Zabieg urządzeniem Zeltiq pozwala w bezpieczny sposób pozbyć się miejscowo nagromadzonego tłuszczu z wybranej partii ciała

Autor: Optopol
Źródło: Optopol

Do radzenia z takim procesem placówki medyczne angażują fachowców, którzy posiadają pełne kompetencje do obsługi tego typu urządzeń jak autoklaw stomatologiczny.Technik, przy pomocy jakich możemy wykonać sterylizację jest kilka, jeśli nie kilkanaście. Dezynfektory to jedne z urządzeń, które mogą sprawić, że nasz problem z drobnoustrojami zostanie rozwiązany bardzo szybko i w pewny sposób. Sterylizację można przeprowadzać mechanicznie, fizycznie jak i chemicznie. Najczęściej stosowanymi metodami, są techniki chemiczne. Zastosowanie wszystkich technik ma sprawdzić się do jednego, a mianowicie do odkażenia materiału w sposób taki, że nie będzie on posiadał żadnych żywych mikroorganizmów. Dobrze wysterylizowany materiał wyróżnia się tym, że jest jałowy. Sterylizator parowy jest bardzo często stosowany przez fachowców od tego rodzaju zadań.

Mały Pacjent u dentysty

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Sterylizacja parowa jak sama nazwa wskazuje bazuje na zastosowaniu do tego celu pary wodnej.

Zaciekawiły Cię informacje herbata sklep online podane w naszym poście? Bardzo przyjemnie więc będzie nam podzielić się z Tobą nowymi notkami. Oczekujemy na recenzję!

W tymże procesie bardzo ważne jest to, żeby efektywnie eliminować powietrze, które znajduje się w tzw. komorze sterylizacyjnej. Istnieje kilka kryteriów, które muszą być spełnione, żeby można było powiedzieć, że sterylizacja parowa była wykonana w stu procentach profesjonalny sposób. Co najważniejsze narzędzia, które są sterylizowane muszą być bezwzględnie czyste jak również suche. Istotne jest również to, aby były one prawidłowo ułożone w komorze sterylizatora. Trzeba nie zapominać o tym, ze sterylizacja w wysokich temperaturach jest przeprowadzana tylko w sterylizatorach parowych! W każdych warunkach parametry sterylizacji muszą być zachowywane na każdym etapie sterylizacji. Bezwarunkowo trzeba prowadzić szczegółową dokumentację przebiegu tego procesu. Może to być bardzo przydatne w następnych procesach sterylizacji parowej – więcej informacji tutaj.