Dieta wątrobowa: W jaki sposób jeść, gdy borykamy się z problemami wątroby?

Dieta wątrobowa to perfekcyjne rozwiązanie dla ludzi, którzy borykają się z kłopotami wątrobowymi. Najważniejsze jest, żeby posiłki były lekkostrawne. Ten sposób przygotowania posiłków pozwoli na zregenerowanie wątroby po zapaleniu lub nawet marskości. Warto mieć świadomość, że na problemy z wątrobą mogą wpływać także inne czynniki, jak stresujące życie lub nieodpowiednia dieta.

Co robić, by czuć się dobrze?

Szczupła sylwetka, dieta

Autor: Dmitry Sunagatov
Źródło: Fotolia.com

Przede wszystkim nim rozpoczniemy stosowanie diety, warto dowiedzieć się jakie są ogólne zalecenia podczas jej stosowania. Trzeba zjadać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Porcje muszą być nieduże, dodatkowo nie powinno się spożywać gorących dań. Śniadanie warto zjeść najpóźniej godzinę po przebudzeniu, z kolei ostatni posiłek dnia – 2-3 godziny przed snem. Od razu po jedzeniu nie wolno pić. Pomiędzy posiłkami najkorzystniejsza do picia będzie woda lub herbata owocowa i ziołowa. Bardzo istotne jest pomijanie ostrych przypraw oraz rzecz jasna alkoholu i papierosów.

Warto pamiętać o jedzeniu warzyw i owoców, przy czym owoce nie są dobrą opcją na posiłki przygotowywane wieczorem. Co jest zalecane w czasie diety? Wbrew pozorom prawidłowych składników jest naprawdę wiele, a posiłki mogą być różnorodne. Należy spożywać między innymi: chude mięso, twaróg, masło, owoce, koktajle z owoców, biszkopty, pieczywo pszenne i żytnie, jajka (jednak najlepiej ugotowane na miękko), ryby i mięsa przygotowane na parze lub gotowane. Z całą pewnością należy unikać wszelkich napojów gazowanych, kawy, czekolady, używek, tłuszczu i octu.

Jeśli chodzi o warzywa, nieodpowiednie będzie jedzenie (pizza toruń) papryki, ogórka, kapusty czy czosnku i cebuli. Zupa cebulowa krem nie jest więc odpowiednim posiłkiem, jednak jeśli interesuje nas dieta wątrobowa przepisy są bardzo różnorodne i z pewnością zastąpimy ulubione wcześniej pożywienie.

Co możemy przygotować?
Dla miłośników słodyczy perfekcyjna będzie zupa owocowa.
Receptura jest bardzo łatwa, należy przygotować tylko wodę, owoce, mąkę ziemniaczaną oraz cukier (zupa cebulowa krem).

Oprócz tego świetnymi przepisami podczas stosowania diety będzie między innymi zupa ziemniaczana, różnego typu surówki (należy jednak pamiętać o pomijaniu kapusty) czy ryż zapiekany z jabłkami. Każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jedynie ciągle mieć na uwadze produkty, których z pewnością powinno się unikać. To jeden z kluczy do powodzenia.

Jeżeli czujemy się ociężale i źle, mamy też świadomość, że przyczynia się do tego nasza wątroba, naprawdę warto zastosować odpowiednią dietę. To świetny sposób na to, aby czuć się zdecydowanie lepiej. Warto skorzystać z takiej możliwości.