terapia z wdrożeniem osobistej pompy insulinowej

Dzisiaj coraz większa liczba ludzi boryka się z problemem cukrzycy. Cukrzycy na nieszczęście nie da się wyleczyć, jednak przy stosownej diecie i dobranym leczeniu można efektywnie zapobiegać powikłaniom cukrzycy.

Osoby z tym schorzeniem bezwzględnie muszą nadzorować poziom cukru we krwi. Do pospolitych metod leczenia cukrzycy należą wstrzyknięcia insuliny, lekarstwa doustne, dieta – (warto zobaczyć wczasy z dietą dr ewy dąbrowskiej) i aktywność fizyczna.
Szaszłyki mięsno warzywne z grilla dla diabetyków

Autor: KOTÁNYI
Źródło: KOTÁNYI
Pompa insulinowa jest opcjonalną metodą serwowania insuliny, wyręcza wstrzyknięcia strzykawką jednokrotną, czy też penem. Zestawy infuzyjne (wiele produktów) komponują się z drenu i kaniuli, jaka jest umocowana za pomocą osobliwego plastra. Kaniula może być wykonana ze stali, czy też delikatnego tworzywa sztucznego. Komplety różnią się formą, długością kaniuli, drenu, formatem plastra mocującego, miejscem rozdzielenia, a także kątem instalacji. Każdy chory wykorzystujący terapię z zastosowaniem osobistej pompy insulinowej musi mieć indywidualnie dopasowany typ wkłucia przez doktora, względnie pielęgniarkę. Należy pamiętać o regułach aseptyki podczas instalowania zestawu, gdyż jest to ekwipunek jednorazowego użytku.

W Polsce refundacja zestawów infuzyjnych dla osób do 26 roku życia i kobiet w ciąży jest pełna, zaś chorzy po 26 roku życia winny skorzystać z częściowego dofinansowania, zobacz na . Im wyższe dobowe zapotrzebowanie na insulinę, tym krótszy czas eksploatacji zestawu infuzyjnego.

Za bardzo długa eksploatacja zestawu jest jedną z zasadniczych przyczyn pogorszenia wyrównania metabolicznego.
Należy pamiętać, że aplikowanie różnego aniżeli rekomendowany przez wytwórcę pompy insulinowej osprzętu i dodatków może stworzyć zagrożenie dla zdrowia.