Jak troszczyć się o higienę jamy ustnej w wieku dorosłym?

Wskazówką do zapewnienia sobie białego oraz zdrowego uśmiechu poprzez całe dorosłe życie jest troska o odpowiednią higienę jamy ustnej. Nawet u dorosłych mogą powstawać ubytki próchnicowe a także choroby dziąseł, które mogą być przyczyną poważnych problemów.

zęby, jama ustna, higiena

Autor: Ludosphère
Źródło: http://www.flickr.com
Istotne jest, aby przez całe dorosłe życie pamiętać o niżej wyszczególnionych czynnościach: Czyść zęby dwa razy na dzień używając fluorkowej pasty do zębów w celu usunięcia płytki nazębnej, to jest odkładającej się na zębach lepkiej warstewki, która jest główną przyczyną zmian próchnicowych. Codziennie używaj nitki dentystycznej w celu usunięcia płytki nazębnej z powierzchni między zębami jak też punktów poniżej linii dziąseł, zanim zmineralizuje i przekształci się w kamień. Powstały kamień nazębny może być zdjęty wyłącznie w czasie profesjonalnego zabiegu czyszczenia.

Ogranicz spożycie posiłków bogatych w cukier lub skrobię, zwłaszcza lepkich przekąsek. Im nagminniej podjadasz pomiędzy posiłkami, tym większe jest ryzyko atakowania szkliwa zębów przez kwasy wytwarzane przez mikroorganizmy płytki nazębnej. Regularnie odwiedzaj dentystę w celu przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów oczyszczania zębów i badań kontrolnych. Aby znaleźć stomatologa w swojej dzielnicy starczy na przykład wbić w przeglądarkę frazę: stomatolog stomatolog wrocław Retkinia ewentualnie dentysta Retkinia – dobry dentysta z Łodzi.

dentysta, zęby

Autor: Centrum Stomatologiczne Demed
Źródło: http://ursynow.centrumdemed.pl/
O jakich szczególnych sprawach tyczących się zdrowia jamy ustnej winienem wiedzieć jako osoba dorosła? Nawet jeżeli regularnie myjesz zęby i używasz nitki dentystycznej, w dorosłym wieku mogą pojawić się kwestie mające znaczenie w kontekście zdrowia dziąseł oraz zębów. Szczęściem, wizyta u dentysty może wspomóc w pożądanym rozwiązaniu większości takich kłopotów. Początkiem choroby dziąseł jest ich stan zapalny, który we wczesnym stadium jest do odwrócenia. Oznakami stanu zapalnego dziąseł jest ich zaczerwienienie czy tkliwość, a także krwawienie w trakcie szczotkowania . Jeżeli zauważysz którykolwiek z powyższych symptomów, udaj się do dentysty przed powstaniem dużo poważniejszych kłopotów. Zaawansowane etapy choroby dziąseł mogą prowadzić do utraty zębów. Stan dziąseł może mieć także wpływ na ogólny stan zdrowia. Zadbaj o swoje dziąsła, to w cale nie jest drogie: zobacz cennik.