Skuteczne porady na uciążliwe zaparcia?

Zaparcia, czyli inaczej zwane obstrukcja oraz zatwardzenie, to popularna przypadłość. Nie należy powinno się jej zapobiegać, ponieważ w poważnych przypadkach może ona stać się przyczyną śmierci. Owa niewygodna i krępująca przypadłość może mieć przeróżne uzasadnienie. Warto wiedzieć, że zanim sięgniemy po produkty farmakologiczne, można spróbować zwalczyć ją metodami domowymi oraz naturalnymi.

Jakie są przyczyny kłopotów z wypróżnianiem się?

brzuch

Źródło: jezebel.com

Na zatwardzenie mogą cierpieć osoby zdrowe, które wg normy powinny wypróżniać się nawet 1-2 dziennie bądź co drugi dzień. Może to być sygnał stosowania nieprawidłowej diety i spożywania za małych ilości napojów a także niedobór błonnika w pokarmach. na tego typu problemy mogą również cierpieć osoby które nie aktywności fizycznej oraz osoby w podeszłym wieku. Oprócz częstych zaniedbań oraz całkiem błahych przyczyn, jak np. złych nawyków, które łatwo jest zmienić, mogą być przyczyny o innym charakterze, gdzie być może ingerencja medyczna była by wskazana. Wyróżniamy cztery główne grupy przyczyn zaburzeń jelita – badanie na pasożyty diagnostyka grubego, które mogą być powodem zaparć: mechaniczne – np. niedrożność jelit, czy stres, toksyczne – np. zatrucie ołowiem, po podaniu leków, czynnościowe – np. u leżących chorych, osób w podeszłym wieku, oraz psychiczne – np. przez silny stres lub depresję. Szacuje się, że na zaparcia cierpi ok. 20% osób dorosłych. Jak sobie z tym poradzić?

W jaki sposób bezpiecznie poradzić sobie z zaparciami?
Nie należy bagatelizować żadnego uczucia parcia na stolec i wstrzymywać go. To może spowodować zakłócenia odruchu defekacyjnego.Zaparcia określane przez specjalistów jako nawykowe możemy leczyć na własną rękę.
Do leczenia doraźnego objawów stosuje się najczęściej popularne leki na zaparcia (wypróbuj herbapol.poznan.pl/zaparcia/91-zaparcia-uciazliwy-problem-dnia-codziennego) – nie należy ich brać zbyt często, bo doprowadzą do rozleniwienia jelit. Aby poprawić działanie jelit należy pić więcej płynów i wprowadzić sport do stylu życia. Bardzo istotną rolę pełni codzienna dieta. Białe pieczywo nie ma ważnych elementów ziaren zbóż, czyli błonnika, który nie jest rozkładany przez kwasy żołądkowe i miotełka sprząta układ pokarmowy. W domowym leczeniu zaparć doskonale spisuje się kiszonka, a najlepiej kiszona kapusta. Posiada ona mnóstwo błonnika i żywych kultury bakterii, które wpływają na łatwe trawienie. Zbawienne w codziennej diecie mogą być także: śliwki, jabłka, buraczki, siemię lniane, wszelkie kasze, truskawki, herbatki ziołowe – ale nie za często.