Refundowanie in vitro – o czym dobrze wiedzieć

Wiele par niecierpliwie czeka na przyjście na świat swojego dziecka. Niestety, czasami przeróżne czynniki powodują że poczęcie albo utrzymywanie go w ciele matki kończy się niepowodzeniem. Rodzajów leczenia niepłodności jest w dwudziestym pierwszym wieku wiele, ale każda jest przeznaczona do zwalczania innych powodów – dlatego w przypadku takich problemów, jak niedrożne jajowody, endometrioza bądź sytuacji kiedy czas nagli, wskazane jest zapładnianie in vitro, dzięki któremu dużo par od lat posiada swoje dzieci.

Choć nie jest to metoda leczenia tania, odznacza się znaczną skutecznością w rozmaitych sytuacjach, kiedy tradycyjne protetyka Kraków zawodzi. Obecnie można starać się o jej refundację – współcześnie refundacja in vitro jest w Polsce jak najbardziej dostępna.

In vitro

Autor: David Santaolalla
Źródło: http://www.flickr.com

Na leczenie in vitro składa się parę zabiegów, zależnie od poszczególnego wariantu leczenia. Do jednej z nich należy docytoplazmatyczne podanie plemnika, które polega na wprowadzeniu jednego plemnika do komórki jajowej – jest ona używana w przypadku wystąpienia takich problemów, jak na przykład nadmiernie mała ruchliwość plemników. Druga metoda to IMSI, podczas której selekcjonowane są plemniki przez zapłodnieniem. Natomiast zapłodnienie pozaustrojowe IVF – ET to metoda, w trakcie której tworzy się kilka zygot poprzez zmieszanie korzystnej liczby gamet w warunkach podobnych do ludzkiego organizmu. Rozmaitych metod in vitro jest współcześnie wyjątkowo wiele i można je często bez trudu dopasować także do poglądów etycznych.

Refundacja in vitro jest osiągalna po spełnieniu kilku warunków: pacjenci powinny spełniać wymogi , które uprawniają do korzystania z usług Narodowego Funduszu Zdrowia oraz mieć odroczoną płodność z powodu wystąpienia nowotworu, nieskutecznych prób leczenia jednego z partnerów przez sprecyzowany w ustawie okres albo mieć potwierdzoną permanentną niepłodność (zobacz). Co więcej, koniecznie należy przyjść na umówione wizyty kontrolne oraz nie posiadać kryteriów wykluczenia – refundacja in vitro przez fundusz nie jest możliwa na przykład w przypadku ciężkich wad macicy albo brak możliwości pobrania gamet, ponieważ uniemożliwia to leczenie.

Współcześnie podczas ciąży zdecydowanie warto przeprowadzić badania prenatalne NFZ – dzięki nim można się dowiedzieć, czy płód rozwija się w prawidłowy sposób. Niemało chorób, przykładowo kardiologicznych można wyleczyć prenatalnie – niezbędna jest wtedy jednak odpowiednia diagnostyka. Badania prenatalne () są bardzo skuteczne i dlatego pozwalają również rodzicom na uzyskanie pewności , a także możliwego przygotowania się w przypadku zdiagnozowania choroby.

Nie trzeba się martwić ryzyka poronienia podczas ich przeprowadzania – początkowo robi się jedynie nieinwazyjne metody. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tego typu badania, gdy lekarz sądzi że są pewne podstawy medyczne do ich przeprowadzenia – na przykład kiedy kobieta ukończyła 35 rok życia albo w razie występowania wad dziedzicznych w rodzinie jej bądź partnera.