Czym jest i jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Jednym z powszechnie pojawiających się schorzeń wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej – zwłaszcza wśród ludzi po 50 roku życia, mieszkających w krajach wysokorozwiniętych. Jakie są symptomy zwyrodnienia i jak przebiega leczenie?

Należy wyjaśnić, co to jest sama plamka żółta. To doprawdy mały obszar,

wzrok

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

zlokalizowany w centrum siatkówki oka, jaki u każdego człowieka odpowiada za właściwe centralne widzenie oraz możliwość|stoi na straży właściwego centralnego widzenia oraz możliwości zauważania szczegółów, jak również odróżniania barw. To niezbędne podczas czytania, jazdy samochodem lub oglądania TV, gdy te umiejętności są bezapelacyjnie wymagane. Przez zwyrodnienie dochodzi do coraz znaczniejszego pogorszenia widzenia pacjenta, aż całkowicie straci on możność centralnego widzenia i wobec tego przestaje mieć możliwość wykonywania wyżej wskazanych czynności.

Zwyrodnienie postępuje powoli, a gdyż jest bezbolesne, wielu sądzi, iż to zwykłe pogorszenie wzroku. Jedynie w niewielu przypadkach proces ten jest szybki. Rozróżnia się 2 rodzaje zwyrodnień – suche oraz wysiękowe. Suche dotyka więcej osób i nie prowadzi do niemałego upośledzenia w zmyśle wzroku, a przy tym bardzo często może dotyczyć jednego oka. Zwyrodnienie wysiękowe zaś jest bardziej niebezpieczne, ponieważ w niemal 90 procentach wywołuje utratę wzroku – laserowa korekcja wzroku żory przez definitywną destrukcję fotoreceptorów.

wzrok

Autor: Aaron Benitez
Źródło: http://www.flickr.com

Test Amslera pomaga stwierdzić, czy pacjent choruje na zwyrodnienie plamki żółtej – . Leczenie może spowolnić postęp choroby, ale najważniejsze w tym przypadku jest jej wczesne wykrycie. W suchym zwyrodnieniu podaje się leki polepszające ukrwienie oraz poleca się choremu wzbogacić swoją dietę o warzywa oraz owoce, jak również obniżyć poziom cholesterolu. W zwyrodnieniu wysiękowym niszczy się niewłaściwe naczynia krwionośne. Są także nowe sposoby, które polegają na dogałkowym podawaniu leków. Niestety do polepszenia widzenia nie dochodzi jednak nazbyt często (strona kliniki).

Jeżeli w związku z tym zauważyłeś u siebie trudności w czytaniu, masz problem z widzeniem centralnym, linie proste stają się zniekształcone, zaś krawędzie rozmyte albo nie jesteś w stanie stosownie odróżniać barw, musisz jak najszybciej iść do okulisty, by sprawdzić, co ci dolega.