Skręcenie stawu ramiennego – kuracja i diagnostyka

Skręcenia stawu ramiennego należą do najczęściej występujących. Powodem zwichnięcia stawu barkowego oprócz urazu jest konstrukcja tego stawu, gdzie płaska panewka łopatki złączona jest z całkiem dużą głową kości ramiennej. To powiększa niebezpieczeństwo zwichnięcia. Objawami skręcenia jest gwałtowny oraz ogromnie intensywny ból, krwiak, zmiana wyglądu stawu. Do urazu dochodzi na ogół podczas praktykowania niektórych sportów lub karamboli komunikacyjnych.

Szczególnie predysponowani będą sportsmeni praktykujący siatkówkę a także sporty zimowe. Uraz częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Skręcenie stawu ramiennego jest poważnym urazem, dlatego poprawne rozpoznanie a także odpowiednie leczenie będzie nieodzowne, żeby przywrócić czynności funkcjonalne stawu oraz uniknąć powikłań. Najczęstszą przyczyną skręcenia stawu barkowego jest uraz w trakcie działalności fizycznej spowodowany pośrednim mechanizmem. Może dojść do urazu w trakcie upadku z wysokości dla przykładu w trakcie pracy na budowie. W trakcie urazu dochodzi do przesunięcia głowy kości ramiennej. (<">)

rehabilitacja

Skręcenie barku jest bardzo poważnym urazem oraz wymaga jak najszybszej interwencji medycznej. Rozpoznanie zwichnięcia stawu doktor dokonuje na podstawie objawów, badania manualnego a także zdjęcia RTG. Niezbędne jest nastawienie chorego barku, które dokonuje się w znieczuleniu ogólnym, żeby zwiotczyć mięśnie oraz nie dopuścić do dalszych urazów w trakcie nastawiania.

Im prędzej staw zostanie nastawiony, tym niższa szansa na wystąpienie skomplikowań i większa na szybszy powrót do całkowitej sprawności. Po nastawieniu stawu nieodzowne jest ponowne zdjęcie (czytaj więcej zdjęcie w krysztale) RTG żeby ocenić prawidłowość nastawienia. Potem staw barkowy jest unieruchomiony w opatrunku Desaulta zrobiony z gipsu albo za pomocą bandaży. Takie unieruchomienie stawu trwa zazwyczaj około 4 tygodni. Po zdjęciu opatrunku potrzebna jest rehabilitacja stawu barkowego w celu przywrócenia sprawności stawu oraz zaleca się jeszcze przez 2-3 miesiące powstrzymanie od całkowitej aktywności. Więcej niezbędnych informacji: kliknij i sprawdź.
Czasem do terapii wybicia barku niezbędna jest operacja. Będzie ona niezbędna gdy zwichnięciu towarzyszą inne urazy tj.: złamanie kości ramiennej, urazy torebki stawowej, uszkodzenia naczyń krwionośnych jak też niemożliwość nastawienia stawu.