Światłoterapia – z jakiego powodu cieszy się dziś tak dużą popularnością wśród Polaków?

Polski klimat niestety nie jest słoneczny. Większą część roku temperatury są naprawdę niskie, a słońce zachodzi dość szybko, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie można się z tego powodu dziwić, że w Polsce sporo mówi się o tak zwanej depresji sezonowej, jaka dotyka ludzi najczęściej jesienią oraz zimą, kiedy tego słońca jest dużo mniej. Jak sobie z nią radzić?

Mężczyzna

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie faktycznie dużym zainteresowaniem odznacza się światłoterapia, a więc jak sama nazwa sugeruje, leczenie poradnia praxis ośrodek uzależnień poznań z wykorzystaniem światła. Najważniejszym elementem tego rodzaju terapii jest odpowiednio dobrana lampa do światłoterapii (polecana lampa do światłoterapii). Można je na szczęście kupić bez jakiegokolwiek problemu, na przykład w sklepach internetowych. Przeznaczeniem lampy jest emitowanie odpowiedniego światła, które uzupełnia posiadane braki. Naturalnie, lampa musi być ustawiona w widocznym miejscu, żeby naprawdę wpływać na człowieka. Na rynku dostępne są różne rodzaje lamp, w zależności od tego jakie efekty finalne pragnie się uzyskać. Sporo osób decyduje się na lampy przeznaczone do leczenia depresji sezonowych, które przeważnie emitują światło, którego natężenie jest większe niż 2500 lumentów. Takie lampy trzeba ustawić w widocznym miejscu.

Lampy przeznaczone do fototerapii dzieli się zazwyczaj na lampy sollux, których funkcją jest emitowanie światła podczerwonego, stosowanego najczęściej w fizykoterapii oraz lampy kwarcowe, jakie emitują ultrafiolet. Warto podkreślić, że w światłoterapii wykorzystywane są też lampy ze światłem LED, jakie świetnie sprawdzają się w leczeniu dolegliwości skórnych, między innymi przebarwień lub zmian trądzikowych. Rzecz jasna, tego rodzaju zabiegi koniecznie muszą być przeprowadzane pod ścisłą kontrolą lekarza – tutaj więcej informacji.

Obecnie, wykorzystuje się też fototerapię przeznaczoną dla nowo narodzonych dzieci. Podsumowując – leczenie światłem staje się dużo bardziej popularne. Kiedy więc ma się kłopoty z depresyjnymi stanami nastroju podczas jesieni bądź zimy, warto zainwestować w stosowną lampę, która może stać się rozwiązaniem dla tego rodzaju dolegliwości. Dużo osób w Polsce posiada objawy depresji zimowej, w związku z tym podobnych objawów nie należy lekceważyć. Można się spodziewać, że w przyszłości światłoterapia będzie się nadal szybko rozwijała.