Lekarz Psychoterapeuta? Bądźmy spokojni!

wyartykułujmy to jawnie, wielu osobom stwierdzenia: psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta mrożą krew w żyłach. Kojarzą im się bowiem z ciemnym pomieszczeniem, czymś na kształt przerażającego zakładu psychiatrycznego lub w lepszym sytuacji chociażby z miejscem, jak w „Locie nad Kukułczym gniazdem”, gdzie grzebie się w psychice i powoduje się w niej sieczkę. Trafiają się tam zapewnejedynie „czubki” – myślą dalej, a krew już tak zmrożona, że żyły rozpoczynają pękać… No okej. Pora zniszczyć te bajki.

psycholog

Źródło: flickr.com

Spokojnie, proszę państwa. Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta to zwykłe osoby wyposażone tak, jak każdy inny ręce, nogi i głowę, nie grożą niby nocne zmory, nie syczą ogniem, jak smoki, ani nie robią sieczki z mózgu… Pokutuje niestety pewność, szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich, że psycholog czy Warszawa psychoterapeuta to taki czarodziej dla obłąkanych, że zamiast chociażby pójść do kościoła, by się pomodlić albo do spowiedzi, aby zmyć winy (które pewnie czynią wszystkie objawy), to podąża się do tego diabła, co w głowie mąci.

Psycholog ma na pewno korzystniejszą opinie pośród ogółu, ponieważ kojarzy się coraz mniej kontrowersyjnie. Z drugiej strony, psychologów mamy wszędzie: w szkole, w sporcie, w pracy. popularność Adama Małysza, który korzystał z tego typu konsultacji, a co jak wszyscy poznaliśmy wyszło mu to na dobre, przekonały sceptycznych, że ów osoba namacalnie może pomóc. I że nawet można prawić o tym szczerze, nie narażając się na karykaturalność.

jednakże, jeśli chodzi o psychiatrę lub psychoterapeutę temat przedstawia się nieco inaczej. doktor ten prezentuje się dwuznacznie, gdyż istnieje pewność, że psycholog wspiera w codziennych bolączkach, a psychiatra tutaj psychiatrzy poznań poradnia praxis czy psychoterapeuta to już postać, który musi interweniować u chorych psychicznie. A jak ci chorzy są oceniani to już nie trzeba tłumaczyć…

psychoterapeuta

Źródło: flickr.com

Jednakże świadomość się zmienia, pomału, ale jednak. Co więcej, w takim mieście jak Warszawa na przykład, konsultacja u psychoterapeuty to już nawet nie konieczność, to temat do dyskusji o swoich doświadczeniach w tej materii. Ile w tym jest mody, a ile prawdziwej potrzeby – nikt nie wie, nikt chyba tego nie badał. najistotniejsze jednakże, że nastawienie do psychoterapeuty jako do doktora od „czubków” jest już grubo przeterminowane, schowane gdzieś pod grubą warstwą brudu, razem z takimi „perełkami”, że istnieją czarownice hulające na miotle czy masoni pożerający dzieci.

Psychoterapeuta, i to nie tylko w tak pokaźnych skupiskach miejskich, jak Warszawa, odbierany jest coraz bardziej jako postać, która może nam pomóc w rozkwicie osobistym. w rzeczywistości nie trzeba mieć ogromnego życiowego bolączki, żeby do niego pójść. Możemy np. pragnąć znaczniej wykorzystać swój życiowy możliwości, bowiem odczuwamy się zamknęci, napompowani jak balon i wyczekujemy, szukamy człowieka, która coś na to zaradzi – mówiąc w przeności – wyzwoli z nas nadmiar powietrza i wyzwoli skryte potencjał. To jest istota tego typu interwencji, i całe szczęście, że coraz więcej osób ją dostrzega. I efektywnie z niej korzysta.

Sprawdź także lekarzy z innych miast: