Czym powinno się popijać leki, żeby nie sprawić sobie kłopotów? Czego należy unikać?

Tabletki, kapsułki, pastylki – kto z nas ich nie brał? Faktem jest, że sposób, w jaki przyjmujemy medykamenty ma ogromne znaczenie. Najkorzystniejsza dla nas jest zwykła woda i to nią zapijamy brane pigułki. Jak w takim razie nie powinno się popijać leków?

Leki

Autor: Oona Räisänen
Źródło: http://www.flickr.com
Jest pora na zażycie tabletek, a pod ręką posiadamy wyłącznie herbatę. Zastanówmy się przez moment i idźmy po wodę. Ani kawa, ani herbata nie nadają się do zażywania lekarstw. Kofeina ma szansę nasilać funkcjonowanie medykamentu i charakteryzować się zbiorem działań niepożądanych. Warto pamiętać, by leki (nie ważne czy są to leki na leki (zobacz leki przeciwbiegunkowe) na niestrawność czy na przeziębienie, łykać we właściwym odstępie od wypitej filiżanki kawy lub herbaty i tego typu napojów nie należy wypijać bezpośrednio po zjedzeniu medykamentów.

Sok z grejpfruta jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które przyjmują lekarstwa na nadciśnienie i popijają pigułki dokładnie tym sokiem. Skutek? Funkcjonowanie leku przybiera na sile co wiąże się z powikłaniami, przykładowo możemy odczuwać spore obniżenie ciśnienia i bóle głowy.

Na liście szkodliwych płynów do popijania medykamentów jest mleko. Medykamenty zapijane mlekiem mają zmniejszone działanie lecznicze albo nie działają w ogóle! A więc mlekiem, kefirem ani jogurtem nie popijamy medykamentów, ponieważ możemy zrobić sobie krzywdę także gdy mamy zapalenie pęcherza moczowego

Na liście niedozwolonych płynów do zażywania lekarstw znajdują się też herbatki ziołowe, napoje typu cola i alkohol. Ten ostatni jest szczególnie nie do końca bezpieczny w połączeniu z lekami na sen i uspokajającymi. Nie zapominajmy, że alkohol pojawia się w naszym organizmie zazwyczaj długo po wypiciu. Należy więc zachowywać czasowy odstęp, by nie doszło do zbędnej i niekiedy złej w skutkach interakcji medykamentów z alkoholem.

To bardzo ważne, więc musimy o tym nie zapominać, że leki to nie witaminy i suplementy, więc miksowanie ich z różnymi płynami może dać bardzo niepożądane skutki. Nie eksperymentujmy więc tylko próbujmy unikać niepożądanych płynów. Tak naprawdę przecież trzeba przestrzegać normalnych podstaw, by nie zrobić sobie zbędnych kłopotów.Więcej informacji zdobędziesz