Hipoterapia doskonałą techniką w uleczaniu wielu chorób

Konie to przepiękne i rozumne istoty. Jedni powiedzą, że są pospolite, stworzenia takie jak inne, jednak dla niektórych przedstawiają znacznie inny obraz. Są ludzie, którzy dostrzegają w nich wymarzoną, niepowtarzalną osobowość.

koń

Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Dla nich to towarzysze, a stadniny koni – drugi dom. W wyniku tego, że konie są tak nadzwyczajnymi istotami już w starożytności spostrzeżono korzystne implikacje więzi z nimi. W latach 50-60-tych XX w. w nowoczesnej medycynie, głównie neurologii, ortopedii i psychiatrii, pojawiła się metoda leczenia – hipoterapia -> klik.

Co to jest hipoterapia?

Jest to jedna z technik rehabilitacji ruchowej na podstawie neurofizjologii, polegająca na skorzystaniu z jazdy konnej w celach leczniczych. W leczeniu używa się zwykle jazdę stępem bądź lekkim kłusem. Koń ruszający się stępem transferuje impulsy ruchowe i z tego powodu jest on pośrednikiem terapeutycznym. Ruchy ciała jeźdźca, który siedzi na stworzeniu w trakcie jego poruszania się, są zbliżone do ruchów ciała poruszającego się człowieka. Ma to unikalne znaczenie dla ludzi niechodzących albo ledwie chodzących. Sposobność czucia prawidłowego chodu wielu osobom daje sposobność stać o własnych nogach. Bycie z końmi uaktywnia również wszystkie zmysły, tj. dotyk sierści, odgłos kroków, kształt, wdzięczne prychanie, jak i charakterystyczny zapach. Stworzenie to ma duży wpływ na usposobienie człowieka, daje siłę do ścierania się z przeciwnościami losu.

konie

Autor: Jean-Pierre
Źródło: http://www.flickr.com
Komu predestynowana jest hipoterapia?

Technika ta jest właściwa dla osób z trudnościami neurologicznymi (np. neuropatie, choroba (polecamy leczenie kanałowe kraków) Parkinsona, stwardnienie rozsiane), ortopedycznymi (np. skoliozy, koślawość bioder i kolan), a także problemami natury osobowościowejpsychicznej i społecznej (np. autyzm, nerwice). Ułatwia ona m.in. wzrost pewności siebie, polepszenie koordynacji i koncentracji. Stadniny koni ( i zobacz więcej) popularne są z organizowania zajęć terapeutycznych i nierzadko są używane w tym właśnie celu. Prowadzone są także zajęcia dla dzieci. Odbywają się one zazwyczaj 7 dni w tygodniu. Oferta ukierunkowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak również zorganizowanych grup. Jest wiele fundacji, których zadaniem są działania dla osób niepełnosprawnych poprzez hipoterapię.