Zdrowie dziecka: metody wsparcia rozwoju oraz rehabilitacji dzieci

Dziecko już od pierwszych chwil swojego życia musi uczyć się właściwego odbierania bodźców z otoczenia oraz należytych mechanizmów ruchowych. Stąd ogromna popularność zajęć z integracji sensorycznej i terapii metodą Bobath.

Nieprawidłowości sensoryczne

dziecko bawiące się maskotką

Autor: Thomás
Źródło: http://www.flickr.com

mogą powodować trudności w funkcjonowaniu dziecka, w tym wpływać na problemy społeczne i emocjonalne, lub trudności w uczeniu się. By pomóc dziecku w osiągnięciu zdolności do odczuwania i rozumienia informacji dostarczanych przez zmysły warto udać się na zajęcia integracji sensorycznej. Integracja sensoryczna to w skrócie właściwa organizacja wrażeń sensorycznych, które pochodzą ze zmysłów. Spotkania z owej tematyki pozwalają dziecku w adekwatnym i racjonalnym reagowaniu na wymogi środowiska, w postaci ruchowej lub myślowej. Integracja sensoryczna ma wpływ na rozwinięcie określonych umiejętności w dalszych etapach rozwoju dziecka. Jeśli zatem zainteresuje nas temat taki jak integracja sensoryczna, Warszawa proponuje kilka miejsc, gdzie dzieci mają szansę pracować z certyfikowanymi terapeutami.

Natomiast metoda Bobath została wypracowana w Wielkiej Brytanii przez małżeństwo Bobathów. Na początku małżeństwo zajmowało się pracą z dorosłymi, którzy borykali się z problemami uszkodzeń mózgu podczas drugiej wony światowej, ale z czasem Bobathowie zaczęli ćwiczyć z dziećmi. Warto sprawdzić: nawet przydatna strona, dobrze zajrzeć. Od zawsze w tej pracy ciekawiło ich wprowadzanie całego ciała w ruch, bo wówczasj mogli analizować patologiczny rozkład napięcia mięśni, poszukując jednocześnie dróg normalizacji tych napięć. Zaciekawiona owymi badaniami lekarka Kong zaprosiła do wspólnej pracy fizjoterapeutkę, aby wspólnie w Szwajcarii utworzyć zespół specjalistów pracujący z dziećmi z różnymi problemami ruchowymi. Te kobiety zrewolucjonizowały rozumienie prawidłowego rozwoju niemowląt, opracowując terapię, w czasie której dziecko uczy się właściwych mechanizmów odruchu postawy. Tę właśnie terapię

dziecko

Autor: MichaelaPhotos.
Źródło: http://www.flickr.com

nazwały NDT, czyli Neurodevelopment Therapy Bobath.

Metoda NDT opiera sią na dogłębnym rozumieniu właściwego rozwoju ruchowego niemowlęcia i obecnie praktykowana jest także w naszym kraju.

Wejdź do serwisu i dowiedz się i sprawdź (https://www.fenicja.com/francuska41), czy nasz następny wpis wydaje się być ciekawy. Będzie nam również bardzo miło, jeżeli zostawisz komentarz.

Metoda Bobath dla dzieci w Warszawie to zajęcia, w czasie których terapeuta wychamowuje błędne wzorce ruchowe oraz uczy prawidłowych, pracuje nad prawidłową dystrybucją napięcia mięśni. Niezwykle istotne jest tu indywidualne podejście terapeuty do dziecka. Metoda Bobath dla dzieci w w Warszawie daje szansę prowadzić ruch tak długo, póki dziecko samodzielnie nie przejmie ruchu najbliższego do prawidłowego i wyuczony ruch przekształci w funkcję.