Jak poprawnie zachować się kiedy jestem uczestnikiem wypadku i czyjeś życie jest zagrożone

Nieszczęśliwie czasami jesteśmy świadkami nieszczęśliwego wypadku w czasie, którego jakaś osoba odnosi rany. Brak reakcji wśród obserwatorów jest nie tylko niemoralny ale także niezgodny z prawem. Tak więc każdy z nas winna posiadać odpowiednią wiedzę na temat tego jak należy zareagować w takiej sytuacji. Pierwszym i najistotniejszym etapem aby pierwsza pomoc przedmedyczna przebiegła prawidłowo jest dowiedzenie się czy nic nam nie grozi. Przy wypadkach komunikacyjnych niebezpieczne może być spotkanie ognia i benzyny, uszkodzona trakcja wysokiego napięcia, a także ruch uliczny.

wypadek

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Niezależnie od tego czy istnieje możliwość dostania się w pobliże poszkodowanego czy jej nie ma należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc. W naszych czasach praktycznie każdy nosi przy sobie telefon komórkowy, w przypadku kiedy nie ma karty sim w środku można wybrać numer alarmowy 112 – zwracam uwagę, że należy wtedy z zimną krwią udzielić wszystkich potrzebnych informacji dyspozytorowi. Być może na tym etapie, dyspozytor wyda konkretne zalecenia, dokładne stosowanie się do nich może uratować życie.

Następną czynnością podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest zbadanie stanu poszkodowanego, ważne jest wtedy wszystko od naszego subiektywnego wrażenia do tego o czym informuje ofiara wypadku. Jeżeli osoba jest przytomna należy zapytać o wszelkie dolegliwości. () Kolejnym istotnym krokiem aby pierwsza pomoc przedmedyczna była udzielona poprawnie jest pozyskanie informacji o zażywanych przez poszkodowanego lekach, środkach odurzających, alergiach, chorobach oraz czy pamięta zdarzenie (dowiedz się więcej na CzarMed). Wszystkie z tych informacji ma niezwykle istotne znaczenie dla pracowników pogotowia ratunkowego. Istotnym etapem udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej jest opatrzenie ran.

Należy pamiętać o tym aby założyć rękawiczki – bez nich stanowi zagrożenie dotykanie poszkodowanego. Następnie w miejscach ran należy przyłożyć jałowe opatrunki. W przypadku poparzeń zabezpieczyć ranę w taki sposób aby nie było nastawione na żadne bodźce drażniące ale nie wolno dotykać, opatrywać ani korzystać z żadnych leków.

Absorbujący artykuł? Jeżeli tak uważasz, to kliknij tu, w serwisie dezynsekcja karaluchów warszawa, który tam miejscu się znajduje, również jest coś wartościowego.

Lekarze apelują także, że jest zabronione usuwanie ciał obcych z organizmu poszkodowanego. W razie złamań, o ile to wykonalne, trzeba przywiązać ze sobą dwa sąsiednie stawy (np. związać ze sobą dwie nogi w kolanach). Jeżeli poszkodowany nie wykazuje oznak życia należy przejść do masażu serca oraz co istotne nie jest wskazane stosowanie sztucznego oddychania. Masaż serca wykonywać do momentu przyjazdu karetki. Pierwsza pomoc przedmedyczna niejednokrotnie ocaliła komuś życie.